Černé tulipány mají ve skutečnosti úplně jinou barvu, než si myslíte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Cerne tulipany
Zdroj: Shutterstock

Mít krásnou a udržovanou zahradu si přeje snad úplně každý. Velice důležitý je výběr květin, které udělají parádu, a my se dnes podíváme na květinu, kterou rozhodně znáte. Znáte ji však i v netypické barevné podobě?


Černé květiny působí doopravdy magicky. Pokud se na vaší zahradě objeví s jarem i černé rostlinky, vypadá to doopravdy nádherně. A přesně tuto barvu rostlin milují květinoví návrháři, kteří černé květiny používají úplně každý den.

Existují černé tulipány?

Odpověď zní ne. Ve skutečnosti nemohou být žádné květiny v přírodě úplně černé, většinou jsou velice tmavě fialové. V květinách se jednoduše nenachází žádný černý pigment, ale vzhled černé lze vytvořit s vysokou koncentrací různých tmavších pigmentů.

Ačkoli jsou černé tulipány relativně vzácné, existují fantastické odrůdy. Vytvoření jakékoli nové a trvanlivé odrůdy tulipánu je v zahradnickém obchodě považováno za triumf. Proces šlechtění tulipánů je doopravdy náročný, a ne každý ho zvládne.

Tulipány jsou pěstovány nejen pro barvu, délku a tvar, ale také pro vlastnosti jako pevnost listů a odolnost vůči chorobám. Zajímavé je, že tulipány ne vždy dodržují Mendelův zákon genetiky. Dva červené tulipány mohou plodit další v široké škále barev, jako je žlutá, růžová, bílá, pruhovaná a další.

Historie ze světa tulipánů

Nejstarším a nejznámějším černým tulipánem byl „La Tulipe Noire“, který se objevil v roce 1891 a bohužel se již nevyrábí. Tulipán s názvem „Queen of Night“ se objevil v roce 1955 a stále ho na trhu seženete. Tulipánová královna je skutečně nádherná a měl by ji vyzkoušet úplně každý nadšenec do tulipánů.

Kromě těch nejslavnějších najdete v obchodech i velké množství jiných tulipánů. Mezi ty zajímavé patří tulipán s názvem „van Gogh“, který byl pojmenován po jednom z nejslavnějších holandských malířů. Malíř by byl nepochybně velmi hrdý na to, že po něm byla pojmenována tak krásná odrůda.

A jaké tulipány plánujete pěstovat na své zahrádce vy? Budou to klasické žluté a červené tulipány, nebo se rozhodnete vyzkoušet některou ze speciálních odrůd?

Zdroj: Thursd
Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články