Hračka našeho dětství IGRÁČEK k vidění v Hořicích

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
igracek
igracek

Výstava Fenomén IGRÁČEK proběhne v nově zrekonstruovaných prostorách Městského muzea a galerie v Hořicích. Výstava bude probíhat ve Štorchově síni městského muzea, kde je dostatek místa nejen pro exponáty, ale také pro dětský koutek.

Retro vzpomínky

K dispozici je i moderní multimediální sál s možnostmi projekce fotografií a filmů. Fenomén IGRÁČEK představí populární figurku v nejrůznějších povoláních a charakterech, v historických i moderních variantách. Výstava bude přístupná od 12. března do 12. dubna. Návštěvníci výstavy v Hořicích uvidí ukázku výroby figurky, seznámí je s historií i současností oblíbené české hračky.

„Je to jedna z prvních výstav v našem zrekonstruovaném muzeu a chtěli bychom oslovit návštěvníky všech věkových kategorií, protože veselé figurky s historií se líbí nejen dětem, ale rádi si přijdou zavzpomínat i jejich rodiče a prarodiče. Oslovit chceme také školy a školky v našem městě i v širokém okolí,“ vysvětluje PhDr. Oldřiška Tomíčková, odborná pracovnice a zástupce ředitele muzea.

Napoleon a paní Líčková

Muzeum chce v neposlední řadě připomenout, že také v Hořicích má výroba hraček svou tradici. Jednalo se o hračky dřevěné, jejichž výroba však již zanikla. Hořická výstava bude výjimečná vystavenými figurkami IGRÁČKŮ v podobě Napoleonova kuchaře a jeho ošetřovatelky, hořické sousedky paní Líčkové, která připomene legendu o původu slavných hořických trubiček. Ty se v Hořicích vyrábí už více než 200 let. Originální figurku IGRÁČKA speciálně pro tuto výstavu graficky zpracoval Miroslav Svoboda. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s.r.o., která IGRÁČKA vyrábí, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, ve kterém před lety vznikla, a Inspirací Zlín.

„V Hořicích se mohou návštěvníci těšit na originální IGRÁČKY ze 70. a 80. let minulého století. Budou k vidění v původních krabičkách a zastoupeni budou například horníci, paní učitelka a samozřejmě úplně nejstarší IGRÁČEK zedník, který vznikl v roce 1976, “ uvádí Mgr. Věra Stojarová, kurátorka výstavy.

Autor: Sára Vojtěchovská


Související články