Opravdu může teflonové nádobí způsobit rakovinu? Při běžném užití nebezpečný není

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
teflonova panev
Zdroj: Shutterstock

Teflon je na trhu již dlouho a s ním i obavy z možných zdravotních rizik. Jednou z otázek, které se stále objevují, je, zda teflon může zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Jak to tedy je?

Teflon máme spojený hlavně s nepřilnavým povrchem na pánvi. Používá se ale také k výrobě automobilových dílů, nářadí a žárovek. Dříve se využíval také jako povrch na zařízeních, která zpracovávala hexafluorid uranu, chemickou látku použitou v první atomové bombě. S rozšířením teflonových výrobků se však také vyrojily otázky zpochybňující jeho bezpečnost. A odpovědi nejsou zcela jednoznačné.

Historie a vývoj teflonu

Teflon objevil náhodou v roce 1938 chemik společnosti DuPont Roy J. Plunkett, který pracoval s chemickou látkou tetrafluorethylen. Při jednom z jeho pokusů se z této látky vytvořil bílý voskovitý prášek nazvaný polytetrafluorethylen neboli PTFE. V roce 1945 byl zaregistrován název teflon a o rok později byly na trhu první teflonové výrobky.

Riziková, ale již zakázaná sloučenina

Technicky vzato je teflon zcela bezpečný. Podle Americké společnosti pro rakovinu (ACS) „nejsou prokázána žádná rizika pro člověka plynoucí z používání nádobí potaženého teflonem (nebo jiných nepřilnavých povrchů)“.

Někteří odborníci se však obávají zdravotních účinků kyseliny perfluoroktanové (PFOA), chemické látky, která se až do roku 2013, kdy bylo její používání zakázáno, využívala při výrobě teflonu.

„Studie naznačují, že PFOA (…) může u laboratorních zvířat způsobit reprodukční a vývojové, jaterní a ledvinové a imunologické účinky. Obě chemické látky způsobily ve studiích na zvířatech nádory,“ uvádí americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA).

Neškodná není ani pro lidi. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) může kumulace PFAS (skupina látek, mezi které patří i PFOA) v těle vést k několika zdravotním problémům, včetně zvýšené hladiny cholesterolu, nízké porodní hmotnosti u kojenců, snížené reakce na očkování, vysokého krevního tlaku a vyššího rizika některých druhů rakoviny. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny Světové zdravotnické organizace klasifikuje PFOA jako „pravděpodobně karcinogenní pro člověka“.

Teflonová horečka

PFOA se již při výrobě teflonu nepoužívá, tudíž by měl být bezpečný. Nebo ne? Pro normálního smrtelníka, který v nádobí s teflonem neprovádí chemické pokusy, je teflon opravdu považován za bezpečný.

Při teplotách vyšších než 260 °C se však teflonové povlaky na nepřilnavém nádobí začínají rozkládat a do ovzduší se uvolňují toxické chemické látky.

Vdechování těchto výparů může vést k horečce z polymerních výparů, známé také jako teflonová chřipka. Horečka z polymerních výparů se projevuje dočasnými příznaky podobnými chřipce, jako jsou zimnice, horečka, bolesti hlavy a těla. Stav obvykle odezní do 12–48 hodin. Aby se u vás ale teflonová horečka projevila, museli byste toxické výpary vzniklé při extrémních teplotách vdechovat alespoň 4 hodiny v kuse.

Zdroj: Americká společnosti pro rakovinu, Agentura pro ochranu životního prostředí, Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, WebMD, Healthline
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články