Maso po námořnicku: Jídlo z babiččiny kuchařky vhodné i pro nevděčné strávníky

od Denisa Weisová
2 minuty čtení
maso v omacce
Zdroj: Shutterstock

Už když jsem byla malá, vařila občas babička tenhle chutný pokrm. Vždycky pro mě měla i řadu vtipných historek o námořnících, kteří ji naučili tento recept. Dnes už mám poněkud jiný pohled na věc a babiččiny dobrodružné historky se v toku času změnily jenom v pohádky, kterými se mě jakožto velmi nevděčného malého strávníka snažila přemluvit k jídlu. Většinou úspěšně.

Historie tohoto jídla je nejasná. Jestli má s námořníky společného něco jiného, než jenom název, můžeme jenom odhadovat. To nám ale nezabrání si tuto lahůdku jednou za čas připravit a vychutnat.

Manžel s dětmi tenhle pokrm milují a nutno dodat, že nejmladší je stejně vybíravým dítětem, jako jsem kdysi bývala já. Maso po námořničku vařím tak, jak to dělala babička – podle jejího ručně psaného receptu v rodinné kuchařce. Naučím to i vás.

Co si připravit za suroviny

Na vepřové maso po námořnicku si připravíme v první řadě samozřejmě maso, a to půl kila vepřové plece. Dále budeme potřebovat jednu větší cibuli, dva stroužky česneku, 10 deka slaniny a 100 gramů kořenové zeleniny, která nám omáčku krásně zahustí.

Další důležitou součástí je jedna až dvě lžíce rajského protlaku, který dodá pokrmu jeho krásnou načervenalou barvu.

Také si připravíme vývar a trochu červeného vína na podlití. Nesmí chybět na dochucení nové koření, celý pepř, sůl a bylinky dle vaší preference. Může to být kmín, libeček nebo snítka tymiánu.

Vrhneme se na vaření

Nejdříve ze všeho si nakrájíme slaninu na drobné kostičky, kterou vložíme do hrnce a začneme škvařit. Mezitím nakrájíme nadrobno cibuli, kterou si přidáme na slaninu a chvíli restujeme.

Poté na řadu přijde kořenová zelenina nastrouhaná na hrubo, kterou chvíli restujeme společně s cibulí. Poté vložíme plec nakrájenou na kostky a ihned přidáme i koření: sůl, kmín, libeček, snítku tymiánu, několik kuliček nového koření a pepře. S ním opatrně.

Maso necháme zatáhnout a následně přidáme rajský protlak. Zamícháme, podlijeme nejprve trochou červeného vína a následně vývarem. Pod pokličkou dusíme, dokud maso nezměkne a zelenina se „nerozpadne“ v omáčce.

Když tomu tak je, pokrm je téměř hotový. Už zbývá pouze v případě potřeby omáčku zahustit. Na to můžeme použít klasickou jíšku, popřípadě naředit omáčku vývarem, pokud je příliš hustá.

Po ochutnání maso po námořnicku dosolte a dokořeňte dle chuti. Jídlo pro nevděčné strávníky je na světě!

Zdroj: Autorský článek

Autor: Denisa Weisová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články