Kuře à la Robin Hood jezte rukama bez výčitek. Pochutnají si především milovníci divokých bylinek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kure ala robin hood
Zdroj: Shutterstock

Postavu Robina Hooda zná každé malé dítě. Lidé si pod tímto jménem možná představí různé hrdiny animované i hrané, ve všech verzích jde ale o zbojníka, který žije v lese tak trochu divokým životem, bohatým bere a chudým se snaží dávat. A nejspíš i díky tomuto popisku získal recept na kuře à la Robin Hood název.

Odkud přesně recept pochází, není podle webu Cuisine at Home jisté. Jak si získalo svůj název, se dá ale velmi snadno odvodit. Pečené kuře je zpracované s divokým kořením. Na maso se používá pepř, bobkový list, tymián, jalovec a hořčičné semínko.

Divokost koření tak lidé často přirovnávají k divokému životu Robina Hooda. Dalším společným znakem je pak to, že jakožto zbojník v lese nejspíš nejedl hrdina kultivovaně u stolu, ale kuřetem z ohně se cpal rovnou rukama.

Podle serveru Cabin Life se říká, že na kuřeti à la Robin Hood si rozhodně vidličkou nepochutnáte, a nesmíte se tak bát ušpinit si ruce.

Divoké kuře

Pokud si chcete na kuřeti podle Robina Hooda pochutnat i doma, není to nijak složité. Překvapí vás, že i bylinky, které se běžně používají spíše na steak nebo při nakládání masa na svíčkovou, skvěle doplní jemnost kuřecího.

Na přípravu kuřete à la Robin Hood budete potřebovat celé kuře, olivový olej, citronovou šťávu, nasekaný rozmarýn a česnek, kuličky černého pepře, jalovec, bobkový list, tymián, hořčičné semínko, hořčici a sůl. Na přílohu se k divokému kuřeti podávají opečené brambory nebo chléb.

Neuspěchejte marinování

Hořčici smíchejte společně s kořením a trochou oleje a připravte si marinádu, kterou kuře potřete. Maso se nebojte vzít rukama a pořádně do něho bylinky vetřít. Vhodné je pokusit se je dostat i dovnitř a také pod kůži kuřete. Dejte ale pozor, aby se vám nepotrhala.

Kuře pak nechte marinovat, ideální je alespoň dvě hodiny ho nechat ve směsi odležet. Následně si rozehřejte troubu na 165 °C a kuře nechte péct asi 25 minut zakryté. Potom ho podlijte a ještě půl hodiny nechte pod alobalem. Nakonec ho dopékejte asi 20 minut odkryté, aby se vytvořila křupavá kůžička.

Podle serveru Food docílíte největší dokonalosti, pokud budete kuře dělat v létě na grilu. Teprve potom bude chutnat skutečně jako z ohně a pochopíte, proč se jmenuje po Robinu Hoodovi. Pokud ale tuto možnost nemáte, divokost zbojníka vám připomene i kuře upečené v troubě.

Na závěr si ke kuřeti opečte v troubě brambory jen tak se solí a rozmarýnem, nebo si maso dopřejte s čerstvým krajíčkem ideálně domácího chleba. Příprava kuřete sice nepatří k nejrychlejším receptům, rozhodně si na něm ale pochutnáte.

Zdroj: Cabin Life, Cuisine at Home, Food

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články