Toto jsou nejčastější příčiny rozchodu. Zažili jste nějakou na vlastní kůži?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rozchod
Zdroj: Shutterstock

Velká část lidí uvádí, že právě nevěra je důvodem rozpadu jejich vztahu, ale není to jen ona, kvůli které vztahy končí. Co všechno může stát za rozpadem vztahu dvou lidí a proč se lidé, kteří se milují, vztahu vzdávají?

Já jsem důležitější

Vaše osobní potřeby a čas jsou pro vás důležité, ale zároveň pro vás nejsou tak důležité jako ty společné s partnerem. Když se to ale změní a vy začnete svoje věci nadřazovat, životaschopnost vašeho vztahu se změní a bude klesat. Klíčem je umět vyvážit potřeby vás obou. Pokud se budete soustředit jen sami na sebe, váš partner bude nešťastný a se vztahem bude brzy amen.

Citová aférka

Někoho jste potkali. Podporuje vás a vy si s ním velmi rozumíte, ale zatím jste jen přáteli? Nesvěřujete se partnerovi s osobními věcmi? Přestože k fyzické nevěře zatím nedošlo, tyhle citové aférky jsou jen začátkem konce vašeho vztahu. Možná je to ještě mnohem horší, než když s dotyčným skončíte v posteli. Odcizení s partnerem na sebe nenechá dlouho čekat.

Nejste týmový hráč

Vztah je o dvou lidech, tedy musíte být tým. Měli byste se podporovat a umět se navzájem podržet. Svého protějšku byste se měli zastat, když ho někdo ponižuje nebo zesměšňuje. Je to váš životní partner, vaše volba a nikdo by vám neměl říkat, zda je pro vás dobrý, nebo ne. To platí i v případě, že vztah kritizují vaši přátelé nebo rodina. Když se protějšku nezastanete, nebo se mu dokonce budete smát před ostatními, nejste týmový hráč. Do vztahu zasazujete trhliny, i když si to třeba nemusíte vůbec uvědomit.

Lžete o maličkostech

Lež rovná se nevěra, tak to je. I když si možná říkáte, že drobná lež nikomu neuškodí, tak uškodí. Pokud před partnerem něco skrýváte a něco mu zatajujete, je to špatně. Proč mu nechcete říct pravdu? Bojíte se jeho reakce? Upřímnost a důvěra jsou hlavními kořeny vztahu, bez nich se holt neobejdete.

„Ten už je jenom můj“

Je fajn, když víte, že se na partnera můžete spolehnout. Zvláště když jste dlouho ve vztahu, může se stát, že jeho lásku, péči a starost začnete brát jako samozřejmost. Pokud ale partnerovi začnete okatě dávat najevo, že si jeho podpory všímáte a že vám začíná být jedno, jestli se o vás stará, nebo ne, brzy se začne cítit méněcenný. Postupem času se tak z partnera může stát spíše spolubydlící nebo kamarád. Proto si uvědomte, proč se svým partnerem jste a proč ho milujete, a dejte mu to najevo.

Citově jste jinde

Jste s partnerem v bytě, ale jste spíše vedle sebe než spolu? Pokud se něco nezmění, propast mezi vámi se bude prohlubovat. Emoční odcizení se dá definovat jako nedostatek citového rozpoložení a nedostatek intimity. S partnerem se odcizujete a jste spolu spíše z povinnosti a z přátelského vztahu než kvůli tomu, že byste se stále upřímně milovali. Problémy řešíte sama a už se navzájem ani nesvěřujete. Má tohle ještě cenu?

Chcete ho měnit

Je důležité si uvědomit, že s dotyčným jste kvůli tomu, jaký je, a ne jaký bude jednou v budoucnu, až si ho přetvoříte k obrazu svému. Nutit někoho, aby se násilně měnil, jen protože to chcete vy, ale on ne, je nesmysl. To vede přímou čarou k rozchodu a je to jen projev vašeho sobectví. Sice se jedná o otřepanou frázi, ale bez komunikace a kompromisů to nepůjde. Přestaňte na svém miláčkovi hledat jen to špatné a zaměřte se na to, proč jste se do něj zamilovala a co na něm obdivujete.

Autor: Barbora Turková


Související články