Tchyně Marcela (62): Dali mi na výběr, buď přestanu kouřit, nebo se přestanu stýkat se svou vnučkou

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
babickastarsizena
babickastarsizena

Když se narodí miminko, je to pro celou rodinu velká věc. A když je navíc zdravé, je to ta nejlepší zpráva, jakou si může rodina přát. Ale, co když má novopečená maminka zásady, které nedokáží všichni členové rodiny respektovat? Kdo má vlastně pravdu?


Nejlepší snacha na světě

Když se můj syn David s Anetou seznámil, byla jsem šťastná, že si vybral tak skvělé děvče. Je to milá, usměvavá a pracovitá holka. Měla jsem ji ráda od samého začátku a troufám si říct, že i ona mě. Byla jsem ráda, že je nekuřačka, stejně jako můj syn. Já jsem totiž silná kuřačka a nemůžu se toho zbavit.

Jejich svatba byla krásná. Žádná ostuda, žádný stres, tak, jak to na svatbách obvykle bývá. Jen dobrá nálada. Krásná nevěsta, která vehnala svému nastávajícímu do očí slzy. A já na ně na oba byla tak pyšná.Když pak po pár měsících oznámili, že se jejich rodina rozroste o dalšího člena, byla jsem štěstím bez sebe. Jezdila jsem s Anetou po obchodech a pomáhala s kupováním výbavičky. Plánovaly jsme, jak budeme spolu chodit s kočárkem na procházky, jak budu své vnouče hlídávat. Samozřejmě jsme se snažila ve snašině přítomnosti nekouřit. Vím moc dobře, že by to pro ni ani mé vnoučátko nebylo zdravé.

Radostná událost

Zdroj: Alena Ozerova /123RF.COM

A pak to přišlo. Narodila se moje vnučka Nelinka. Pořádně jsme ji doma oslavili. Jakmile David řekl, že můžu, okamžitě jsem se jela na Nelinku do porodnice podívat. Aneta ale nechtěla, abych ji brala do náruče, dokonce mi přišlo, že ji přede mnou schovává. Nic jsem ale neřekla, vím, jak může být žena po porodu citlivá.

Ale tohle podivné chování pokračovalo i později. Když jsem přišla na návštěvu, nesměla jsem si malou ani pochovat. Když přišli oni k nám, Aneta ji dokonce odmítala kamkoliv položit. Nelinku měla neustále v náručí buď ona nebo David. Nesměla jsem sáhnout ani na peřinku v kočárku, abych se na ni podívala.

Co to má znamenat?

Po pár týdnech už jsem to nevydržela. Přijela jsem k mladým a požádala je, ať mi na rovinu řeknou, co se děje, co má tohle všechno znamenat. Chvilku po sobě mlčky pokukovali. Pak mi David řekl: „Mami, máme tě rádi a u naší dcery tě chceme. Ale ty kouříš, a to jejímu zdraví neprospívá.“ V tu chvilku jsem se zastyděla a tiše mu připomněla, že v jejich přítomnosti nikdy nekouřím. I to mi ale zkoušel vysvětlit: „Já vím. Ale ten cigaretový kouř je cítit z tvého oblečení vlasů, dokonce i z tvých rukou. No a u vás doma je cítit úplně ze všeho.“ Připadala jsem si jako prašivá. Bily se ve mně dva pocity. První mi radil, abych se okamžitě zvedla a odešla. Tohle si přece nenechám líbit. Ale zvítězil ten druhý. Touha být součástí života mé vnučky.

Kouření z třetí ruky a nová pravidla

Až se uklidnily emoce, dali mi mladí přečíst spoustu článků o pasivním kouření a tzv. kouření z třetí ruky, které může být stejně nebezpečné. Dohodli jsme se na několika pravidlech. Vždy, když půjdu k nim, převleču se do čistého oblečení (ideálně bych se měla i osprchovat a umýt si i vlasy) a cigaretu si už nevezmu. U nich si pak ještě jednou umyji ruce. Když naopak půjdou oni k nám, nachystám ještě navíc čistou deku na gauč.

Doufám, že se nám bude dařit vždy nějak domluvit. Vím, že nejlepší by bylo, kdybych přestala kouřit úplně. Každopádně to ale aspoň omezím. Nechci o svou vnučku přijít, ani ohrozit její zdraví.

Autor: Jana Janáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články