Šetřete s každým kilometrem. Po České republice všemi způsoby a za pár korun!

od
2 minuty čtení
levnecestovani
levnecestovani

Nebaví vás jenom sedět doma a rádi vezmete sebe i svou rodinu na výlet? Ať už se vydáte v České republice kterýmkoli směrem, vždy musíte kromě ostatních finančních položek myslet také na cenu za dopravu. Ta se často vyškrábe na poměrně vysoké částky. My poradíme, jak je co nejvíc snížit.

Chcete vzít děti na naučný výlet po pražských památkách a přemýšlíte, kolik vás bude vlastně stát doprava? Vlaky jsou finančně náročné, benzín je potřeba vzít na první pumpě a taky doprava po samotném hlavním městě vyjde pro Nepražáky na stovky korun. Nejen na těchto položkách však se ušetřit dá. Čtěte pozorně.

Pořiďte si IN kartu – cestujte vlakem levně

Cesta vlakem je rozhodně pohodlnější než auto. Nemusíte se stresovat, že někde špatně odbočíte, máte dostatek prostoru, možnost nákupu občerstvení, navíc pokud cestujete se psem nebo jízdním kolem, rozhodně se jedná o jednodušší způsob než cpát celou rodinu i s obrovskými bicykly do jednoho auta.

Pokud patříte do kategorie studentů či 65+, bude vás lístek automaticky stát poměrně nízkou částku z běžné ceny. Pro příklad cesta z Brna do Prahy vyjde studenta, který se prokáže ISIC kartičkou na 54 Kč.

Pokud se do těchto věkových kategorií nevejdete a vlakem cestujete často, pořiďte si IN kartu. Jednorázově za ní zaplatíte zhruba 500 Kč a platit bude na 4 roky. Po tento časový úsek bude každá vaše jízda o 25 % levnější, vložené peníze se vám tedy po několika výletech vrátí.

Nakupujte benzín do kanystru

Ceny benzínu i nafty neustále střídavě klesají a stoupají. Je proto třeba vždy využít výhodné nabídky a dotankovat i v případě, že je vaše nádrž ještě ze tří čtvrtin plná. Stejně tak si benzín natočte také do kanystru, vždy byste s sebou měli nějaký mít pro nejrůznější případy pohotovosti. Osvědčená rada, jak ušetřit na spotřebě auta, je jezdit raději po pevných cestách či silnicích. Chápeme však, že terénní výlet je zvláště pro děti větší zábavou. Minimálně se tak alespoň vyvarujte jízdě brzda-plyn a pokuste se o plynulou cestu.

Kupujte si delší časové jízdenky

Chcete se v Brně či Praze projít s dětmi po památkách? Auto doporučujeme nechat na kraji města a využít MHD. Trávit totiž hodiny popojížděním a hledáním místa k parkování neprospěje ani vašim nervům, ani spotřebě auta.

Pokud nakoupíte více lístků, které platí na půl hodiny, je to rozhodně hloupá volba. Mnohem výhodnější bude koupit si jednu jízdenku na celý den, za které tak utratíte sotva polovinu, možná i třetinu ceny z původního případu.

Udělejte něco pro zdraví

Nejlepší rada na závěr samozřejmě je nepoužívat předešlé dopravní prostředky vůbec. Vezměte rodinu na pěší výlet do přírody, nebo projeďte cyklostezku na kole či kolečkových bruslích. Takto stráveným odpolednem ušetříte nejen peníze, ale také své zdraví. Chápeme však, že do Prahy se zkrátka z některých míst v republice na kole jen tak nepodíváte.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články