Nejezděte za prarodiči o Velikonocích, zavolejte jim a potěšte je videohovorem

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Velikonoce seniori
Velikonoce seniori

Velikonoce jsou v Česku druhé nejoblíbenější svátky. Letos je ale oslavíme ve velmi okleštěné podobě. Nejsmutnější budou pro seniory, které musíme chránit, ale zároveň je tím v jejich bytech a domech izolujeme od okolního světa.

Buďte se staroušky online

Stresující budou i pro staré lidi z domovů pro seniory a podobných zařízení. Těch je v Česku přes 750. Aktuálně v nich platí absolutní zákaz návštěv. „Starší lidé potřebují své blízké vidět a vnímat jejich emoce, byť zprostředkovaně. Písemný kontakt nebo telefonát v současné době seniorům nestačí. Propojení s rodinami a přáteli pomocí videohovorů je velmi důležité. Kontakt „z očí do očí“ může pomoci zlepšit jejich psychický stav,“ říká Denisa Ratajová ze Sue Ryder. Jejich portál Neztratit se ve stáří, který vznikl s podporou ČSOB, přináší seniorům a lidem, kteří o ně pečují, užitečné informace, poradnu i telefonickou linku.

Pomáhejte s online světem

Staří lidé ovšem nepotřebují podpořit jen psychicky. Řada z nich ocení i praktické rady, jak z domova vyřídit věci, které by normálně obstarali pochůzkou. Jsou to například záležitosti spojené s financemi, které mohou řešit přes počítač nebo i mobil. S tím, jak na to, jim mohou pomoci příbuzní přes videohovor, nebo operátoři na call centru Poštovní spořitelny.

Zřetelně a pomalu

„Call centrum Poštovní spořitelny rozpozná u našich klientů, že se jedná o klienta staršího 70 let a automaticky ho přesměruje na operátory linky pro seniory, která bude v provozu i o velikonočních svátcích. Zde jsou operátoři vyškolení, aby na volající mluvili zřetelně a pomaleji. V porovnání s únorem stoupl v březnu objem hovorů na Lince seniorů o 65 %. Nejvíce se starší lidé zajímají o to, jak si zprovoznit elektronické bankovnictví,“ říká Přemysl Hanzelka, ředitel Poštovní spořitelny.

Autor: Sára Vojtěchovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články