Teplota tělu pomáhá, přesto dokáže rodiče vyděsit

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Nemocne dite
Zdroj: Chanintorn.v / Shutterstock.com

Horečka není sama o sobě nemocí, ale symptomem. Organismus tím dává najevo, že se s ním něco děje. Zároveň jde o součást léčebného procesu, protože teplotou se tělo brání dalšímu množení virů. Pro rodiče malých dětí je ale horečka často velkým strašákem. Jak poznat, kdy jet k doktorovi, a jak teplotu srážet?

„Obecně je zvýšení teploty známkou reakce organismu na nějakou patologickou příčinu, nejčastěji infekci. Organismus sám tedy bojuje. Stejně jako všichni může mít kojenec teplotu kvůli banální viróze, ale u kojence, který je obecně rizikový z hlediska průběhu onemocnění, je zrádné to, že právě horečka může být naopak jediným příznakem i závažného onemocnění,“ vysvětluje pro server Maminka doktorka Alena Šebková.

Vyberte správný teploměr

Základem měření teploty je výběr vhodného teploměru. Vybrat si můžete rtuťový, skleněný, digitální, proužkový nebo infračervený. Dle serveru Vitalia dopadly nejlépe kontaktní teploměry, které se dávají do podpaží.

Rodiče ale aktuálně využívají zejména infračervené bezdotykové, protože se jimi měří teplota nejlépe. U nejmenších dětí se však doporučuje využívat spíše teploměry kontaktní, abyste teplotu změřili opravdu přesně.

Nejmenší děti měříme v konečníku

U kojenců a batolat se doporučuje měřit teplotu v konečníku. Server Maminkám doporučuje na špičku teploměru nanést vazelínu nebo dětský olej. Zavedení teploměru pak bude pro dítě i rodiče jednodušší. Teploměr se zavádí cca 1,5 až 2,5 cm hluboko.

Dříve se doporučovalo, aby se poté odečetlo od naměřené teploty půl stupně, ale ukázalo se, že toto odečítání je nespolehlivé. Proto se nic odečítat nemá. Po měření se teploměr umyje mýdlem, aby se zbavil případných bakterií.

U starších batolat se pak teplota může měřit v ústech. Poté se již teplota měří běžně v podpaží. Při teplotě nad 37 °C se mluví o zvýšené teplotě a teprve od 38 °C se jedná o horečku. Také myslete na to, že se teplota během dne mění a večer bývá přirozeně vyšší.

Jak teplotu srážet?

Dalším velkým otazníkem u teplot je pak způsob srážení. Jak již bylo uvedeno, mělo by k tomu docházet u teploty vyšší než 38 °Celsia. Následně je třeba zvolit vhodný lék.

„To znamená ibuprofen 5 až 10 miligramů na kilogram hmotnosti nebo paracetamol 15 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti dítěte. Postup můžete každé čtyři hodiny zopakovat. A je fajn tyto léky střídat: podali jste ibuprofen, za čtyři hodiny podáváte paracetamol a pak zase se čtyřhodinovým odstupem ibuprofen,“ říká lékař urgentního příjmu a záchranář Marek Dvořák.

Občas ale teplota vyletí nahoru dříve než za 4 hodiny, a tehdy přichází na řadu zábaly či koupele. Ochlazovat se má hlavně hlava, třísla a podpaží.

Dvořák zároveň upozorňuje, že je při horečce nutné více doplňovat tekutiny. Každý stupeň navíc vyžaduje o desetinu více tekutin, než je normální příjem.

Dětem by se tekutiny měly nabízet po malých dávkách a často. Ideální je také ovoce a zelenina, které obsahují hodně tekutin.

Kdy na pohotovost?

„V případě, že si nejste jistí, zda to doma zvládnete, nebo je dítě apatické, špatně reaguje, nechce pít nebo má ještě další příznaky (skvrnky na kůži, ztuhlá šíje, horečka přes 39,5 stupně), určitě nic nezkazíte návštěvou pohotovosti. Nebo zavolejte linku 155 a my vám poradíme,“ dodává Dvořák.

Na pohotovost také vyrazte okamžitě, když je dítě apatické, je přecitlivělé na zvuky a světlo či má ztuhlou šíji.

„A zcela zvláštní kapitolou jsou novorozenci, tedy děti do 28 dnů věku, u nichž jakákoli, i zvýšená, teplota musí být alespoň konzultována s lékařem,“ dodává Šebková.

Zdroje: Maminkám, Maminka, Pro ženy, Vitalia

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články