Zapomeňte na věštění z ruky. Toto jsou nejdivnější způsoby, jakými lidé v minulosti předpovídali budoucnost

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vesteni
Zdroj: Shutterstock

Věštění budoucnosti má své odpůrce i zastánce. Někdo věří tomu, že to, co mu předpověděly karty nebo věštecká koule, se skutečně stane. Jiní považují věštění jenom za výmysl, který nikdy nefungoval. Existuje ale celá řada věšteckých metod, o kterých jste ještě určitě neslyšeli.


Obvykle se budoucnost věští z karet, z ruky, poměrně proslavená je také metoda věštění z kávové sedliny. Jenomže na mnoha místech světa existovaly – a někde stále existují – také způsoby, které nejsou tolik profláklé. Píše o tom Grunge.com.

Někdy vám budoucnost může prozradit například zvíře, jindy je to zase předmět, který třeba denně používáte, ale nikdy by vás nenapadlo, že o vás ví všechno. Představujeme vám ty nejzajímavější cesty, jak se dozvědět vaši budoucnost.

Posvátné kuře

Ve starověkém Římě nebyl nejvyšší představitel státu tím, kdo řídil, co se stane. Byla to obyčejná kuřata. Tedy podle tehdejších Římanů kuřata rozhodně obyčejná nebyla, dnes to ale zní poměrně šíleně.

Kněží chovali kuřata, která byla podle nich speciální. Nechávali je hladovět a později před ně položili zrno. Pokud kuřata žrala, bylo to dobré znamení. Ale pokud nejedla, podle všeho bohové opustili zemi a nebylo by vhodné vést válku, protože by znamenala pro Řím jedině záhubu.

Mluvící žaludek

Náš žaludek v podstatě předpovídá budoucnost i dnes. Jakmile v něm začne kručet a bolí nás, znamená to, že budeme brzy muset jíst. Možná to zní jako legrace, ale dříve v Řecku věřili tomu, že k nim z žaludku promlouvají tajemné síly.

Ty prý určovaly budoucnost, snažily se světu sdělit, co se v následujících hodinách stane. Dokonce bylo určeno několik lidí, kteří kručení v břiše překládali a varovali ostatní před pohromami, které údajně vnitřní orgán popisuje.

Kočka předpovídající smrt

Zvířata mnohdy vědí více než lidé. To tvrdí i dnes mnoho z nás, ale už dávno s touto myšlenkou přišel Oscar, majitel ryšavé kočky na Rhode Islandu. Ten měl doma mazlíčka, který dokázal předvídat smrt lidí.

Kdykoli k němu někdo přišel a kočka si mu lehla na klín, znamenalo to podle Oscara, že je člověk nemocný. Obvykle se to také potvrdilo, bohužel šlo ale o nemoci nevyléčitelné. Kočka také uměla předpovídat počasí. Když seděla na okně, očekávala déšť, a když si čistila chlupy opačným směrem než obvykle, přišel sníh.

Skomantismus – věštění z výkalů

Tato praktika se používá dodnes. Někteří lidé tvrdí, že to, co naším tělem prošlo, s sebou vzalo kousek naší duše, a ta nám dokáže říci, co nás čeká. Ti, kdo věští tímto způsobem, zkrátka seberou po zákazníkovi na záchodě výkaly a dívají se do nich.

Dovedou prý údajně pomocí několika stručných slov člověku předpovědět, co ho v následujících dnech čeká. V podstatě jde podle nich o podobnou praktiku, jako je věštění z kávové sedliny. Většina z nás by se ale přesto raději hrabala v lógru než ve výkalech…

Jablka jako symbol plodnosti

„Jablka jsou už od pradávna spojována se symbolikou plodnosti a znovuzrození,“ píše historička Joan Morgan. „Někdy je ale lidé také považovali za symboly smrti a vyřezávali je na Halloween podobně jako dýně,“ dodává.

Právě v tomto období pak byla ze zbytků vyřezaných jablek často věštěna budoucnost. A zatímco dnes už se to na mnohých místech světa dělá jen jako součást sváteční zábavy, dříve to brali lidé opravdu vážně a věřili tomu, co jim věštkyně po prohlédnutí jablka řekla.

Zdroj: YouTube, mentalfloss.com, grunge.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články