V hlavní roli játra: Užijte si jaro naplno podle starověké medicíny Wu Xing

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
psychologie klid
Zdroj: 123RF.COM

Venku pomalu kvetou první jarní květiny, po nepříjemné zimě se objevují konečně nějaké veselejší barvy a slunce láká k jarním procházkám. Mnoho lidí se na jaro těší, jenže po pár dnech práce na zahrádce už ho má možná plné zuby. My ale víme, jak si užít jaro naplno a dostat z našeho těla to nejlepší.

Podle starověké čínské medicíny s názvem Wu Xing existuje na světě pět živlů, které řídí celý svět. Jsou jimi kov, voda, oheň, dřevo a země. Ty se neustále pohybují a vyvíjejí. A stejně tak i lidské tělo.

Pro jaro, kdy všechno klíčí a roste, je typickým prvkem dřevo. Zároveň je ale také podle této staré medicíny toto roční období spojeno především s jednou částí těla, a tou jsou játra. Pomocí spojení těchto dvou znalostí vzniklo už dávno pět jednoduchých kroků, díky kterým se člověk na jaře stane v podstatě nezastavitelným.

Klíčky a ocet

Jaro je čas, kdy bychom se měli zaměřit na očistu těla po zimě, během které obvykle člověk nějaké to kilo nabere. Skvělou příležitostí ke zdravému životnímu stylu jsou čerstvé jarní bylinky, především pak různé klíčky.

Zelená strava ve spojitosti s kyselými přísadami jako jsou ocet, ale i citrusové plody, dokáže z těla odstranit toxiny. Pokrmy a nápoje z těchto přísad pomohou nejen játrům detoxikovat se, ale i celému tělu získat podstatnou energii.

Nerušený tok energie

Játra jsou orgán, který nejenže se vypořádává s toxiny, ale je důležitý také při boji s emocemi. Mnoho z vás možná neví, že právě hněv nebo agrese jsou pocity, které mají se stabilitou vašich vnitřních orgánů hodně co dočinění.

Na zvládání těchto emocí, které se v zimě nastřádaly, je vhodná fyzická aktivita, která vás vybije, ale zároveň také zvolněný životní styl a snaha nějakým způsobem uvést tělo do klidu. K tomu jsou vhodné meditace a jóga, která ve vašem těle vytvoří nerušený tok energie.

Odpočinek pro oči

Podle medicíny Wu Xing je spojena energie jater i se zdravím očí. Právě proto dochází na jaře k častějším alergiím, pálení očí a k jejich slzení. A právě proto je důležité dopřát jim odpočinek.

Především ti, kteří se věnují práci před počítačem nebo milují čtení a tráví dlouhé večerní hodiny pohledem do knih, by si měli několikrát denně alespoň na deset minut sednout nebo lehnout a oči zavřít a dopřát jim trochu klidu.

Protažení svalů a šlach

Ačkoli mnozí z vás začnou na jaře chodit na procházky nebo běhat, je třeba myslet na to, že před každým sportem je nutné se protáhnout. Na jaře mají lidé totiž tendenci obecně být aktivnější než v zimě.

Jenže naše tělo není na takovou námahu připravené a po večerech nás pak bolí nohy, ruce i záda. A právě to se dá vyřešit každodenním jednoduchým ranním protažením všech důležitých šlach a svalů, které vám nezabere ani deset minut.

Kreativní nadšení

Kromě fyzického rozvoje je jaro také časem, kdy dochází ke zvýšení mozkové aktivity. Tu je ale potřeba také trénovat. Naučte se něco nového, napište román, věnujte se vzdělávání.

Je totiž dokázáno, že mozek v tomto období pracuje daleko více než v zimě, a pokud ho přes den nezaměstnáte, v noci se vám bude špatně spát. Večerní přemýšlení o nesmyslech, které nám brání v odpočinku, známe snad všichni, že?

Zdroj: shenyunperformingarts.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články