Syndrom zlomeného srdce: Smrtelné nebezpečí číhá možná i ve vašem vztahu. Zjistěte, jestli se to netýká i vás

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zlomene srdce
Zdroj: Shutterstock

Na zlomené srdce se neumírá. To říká nejspíš většina přátel svým blízkým, kteří se s někým rozešli nebo kteří si prošli nějakým těžkým životním okamžikem, při kterém jim někdo ublížil. Jenomže ve skutečnosti je zlomené srdce i lékařský termín, který může vést dokonce až ke smrti.

Nejspíš každý z nás někdy zažil takzvaně zlomené srdce. Ať už po vážném vztahu někdy v dospělosti, nebo jako mladý a nezkušený člověk po první lásce, která sice nebyla vážná, ale my jsme ji tehdy velmi vážně brali. A pokaždé to bolelo.

Ve skutečnosti tahle bolest může znamenat víc než jenom ztrátu milovaného člověka, kterou časem překonáme. Může totiž jít o syndrom zlomeného srdce, který se řadí mezi lékařské pojmy a jde o léčitelnou, ale i tak závažnou nemoc. A způsobovat ji může celá řada věcí.

Rychlá slabost

Syndrom zlomeného srdce je stav, kdy náhle velmi rychle dojde k oslabení srdeční činnosti a dochází k takzvané stresové kardiomyopatii. Britský lékař Ilan Wittstein podle webu hopkinsmedicine popisuje hned několik příčin této nemoci.

Existují dva typy stresu: Fyzický a psychický. A oba mohou u člověka vyvolat tento stav, který je velmi závažný. V prvním případě jde o nadměrné namáhání těla, o snahu zvládnout něco, ačkoli už opravdu nemůžeme, o překonávání limitů, které je ne vždy dobré.

V tom druhém, jak je popisováno i na stránkách mayoclinic, může jít o ztrátu někoho blízkého, náhlý šok z nezvládnutých zkoušek nebo přijímacího pohovoru, nejčastěji to ale bývá právě rozchod, který přišel velmi nečekaně.

Mezi nejčastější emoce, které mohou syndrom vyvolat, patří strach, smutek, překvapení a extrémní vztek. Někdy se ale může stát, že se tepová činnost člověka náhle změní i při velkém nadšení a zlomené srdce ho postihne i z pozitivních důvodů. K tomu dochází ale pouze v jednom z několika tisíc případů.

U většiny pacientů se příznaky projeví ihned, ale u 30 % může trvat i několik hodin, než se nástup problému ukáže. Příznaky zlomeného srdce jsou horečka, obtížné dýchání, bolest na hrudi, závratě a záchvaty paniky.

„Když zažijete stresovou situaci, vaše tělo produkuje hormony a bílkoviny, jako je adrenalin a noradrenalin, které mají pomoci vyrovnat se se stresem. Srdeční sval může být přemožen masivním množstvím adrenalinu, který je náhle produkován v reakci na stres,“ říká Wittstein.

Jak syndrom zlomeného srdce léčit?

Syndrom zlomeného srdce je v podstatě velmi podobný infarktu. V jednom se ale liší. Většina infarktů nastává v důsledku blokád a krevních sraženin tvořících se v koronárních tepnách, které zásobují srdce krví.

Pokud tyto sraženiny odříznou přívod krve do srdce na dostatečně dlouhou dobu, buňky srdečního svalu odumřou, takže na srdci zůstane jizva a nevratné poškození.

Lidé se syndromem zlomeného srdce mají často normální koronární tepny a nemívají vážné blokády nebo sraženiny. Buňky těchto osob jsou omráčeny adrenalinem a dalšími stresovými hormony.

V případě problémů je třeba ihned vyhledat lékaře, který vám podá léky a v případě závažnější situace zasáhne operativně. Jakmile na sobě po stresové situaci ucítíte příznaky, raději jednejte hned, než bude pozdě.

Pokud se u někoho syndrom zlomeného srdce vyskytl v minulosti, je podle lékařů pravděpodobné, že se bude opakovat. Proto je důležitá prevence v podobě podávání beta blokátorů, které mohou dalšímu problému zabránit.

Zdroj: sites.psu.edu, mayoclinic.org, hopkinsmedicine.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články