Romantický výhled na východ slunce vás udělá šťastnými. Tady jsou důvody, proč si ráno přivstat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Stesti vychod slunce
Zdroj: Shutterstock

„Vstávej, pojď se podívat na ten nádherný východ slunce!“ Tuhle větu snad někdy v životě slyšel každý z nás. A ačkoli v rozespalosti se nám moc radovat nechce, nakonec musíme uznat, že se opravdu díky pohledu na tu nádheru cítíme lépe.

Za život uděláme fotek východu slunce nespočet. Ať už ho fotíme doma, na dovolené u moře, nebo třeba na horách. A i když ho vídáme často, stále je to něco, co nám připadá nádherné a kvůli čemu stojí za to se i v zimě jít podívat po ránu ven.

Proč nám ale východ slunce dokáže vykouzlit takový úsměv na tváři? Čím přesně má na naši psychiku takový vliv? A jak konkrétně dokáže východ slunce pomoci našemu celkovému zdraví? Tady jsou odpovědi.

Zmírňuje stres

Podle psychologů z agoldlining.com východ slunce pomáhá lidem, kteří jsou ve stresu, udržet tělo i mysl více v klidu. Člověk se při pohledu na vycházející sluníčko usmívá a zapomene na všechny problémy, uvolní se a myslí jen na to hezké.

Podle vědců by to mohlo být tím, že lidé vnímají východ slunce jako znamení toho, že začíná nový den, pro který stojí za to žít. Že to, co se stalo včera, je třeba zapomenout a začít znovu s čistým štítem.

Důvod vyjít po ránu ven

Podívat se na východ slunce z okna je sice fajn, ale nemá to na to, když vyjdete alespoň na balkon nebo terasu, odkud si ho můžete užívat naplno, nikoli jen přes okno. A ranní vzduch vám rozhodně udělá dobře.

Vstát brzy a nadýchat se ještě studeného vzduchu, ve kterém je cítit rosa, je skvělým lékem na duši, ale především vám pomůže zlepšit dýchání a rozproudí krev ve vašich žilách, takže nastartujete den plni energie.

Inspirace do života

Už v minulosti byl východ slunce inspirací pro mnohé básníky, skladatele i malíře. A tak to zůstalo dodnes. Umělci, kteří pravidelně chodí ráno sedat na terasy svých domovů, by vám jistě řekli, jak moc je událost inspiruje.

Pokud jste tvořivý člověk, který si neví s něčím rady, vyzkoušejte to také. Stačí si ráno přivstat, nalít si skleničku vody, nebo si udělat čaj a jít se podívat, jak slunce pomalu vychází nad obzor.

Navíc tento bod souvisí i s bodem číslo jedna. Inspiraci mnozí vidí nejen v samotném slunci, ale i v jeho poslání přivítat nový den, který ukončuje to, co bylo včera, a dává nám něco nového, nový dnešek.

Zpomalte čas

Někdy je dobré se na chvíli posadit a zamyslet nad vším, co se stalo, nebo se stát může. A není k tomu žádná lepší příležitost než každé ráno. Ze sledování východu slunce s rodinou by se dokonce podle odborníků v mnoha rodinách měla stát tradice.

Ráno si řeknete, co hezkého vás čeká, jak chcete prožít den, večer pak při západu můžete posoudit, jak se vám dařilo, nebo nedařilo. Východ slunce zpomaluje čas. Bude se vám zdát, že mluvíte celou věčnost, ale ve skutečnosti půjde jen o pár minut hezky strávených s blízkými.

Bez východu slunce by nenastávaly nové dny. Je dobré si to uvědomit a užívat si i takovou obyčejnou věc, kterou denně mnozí zaspí. Až vás příště někdo vzbudí, abyste se šli podívat, jak slunce krásně vychází, neodmítejte ho, ale zkuste se zapojit. Uvidíte, že se budete cítit lépe.

Zdroj: sites.psu.edu, quora.com, agoldlining.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články