Každá barva má svůj význam. Bílá značí nevinnost, oranžová luxus, další harmonii či nevinnost

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
barvy
Zdroj: Shutterstock

Každý z nás má oblíbenou barvu, kterou rád třeba nosí na oblečení, lakuje si s ní nehty nebo jí má třeba vymalovaný obývák. A věděli jste, že vaše oblíbená barvička toho o vás může spoustu vypovědět? Budete možná překvapeni, co všechno na vás práskne.

BÍLÁ

Je symbolem čistoty, nevinnosti a naivity. Bílá barva se spojuje také s mladými lidmi, a pokud tuto barvu mají rádi starší lidé, svědčí to o jejich perfekcionismu a nedosažitelných ideálech. Ty si ale stanovují sami. Je také možné, že se chtějí vrátit zpět do mládí. Ti, kdo preferují bílou, sní o jednoduchém a prostém životě.

RŮŽOVÁ

Tahle barva reprezentuje něžnou lásku a náklonost, na rozdíl od vášnivé červené. Ženy, které jí dávají přednost, jsou obvykle naladěny na založení rodiny a jsou to mateřské typy. Ti, kdo se růžovou obklopují, potřebují ochraňovat a žít spořádaný život. Potřebují mít od okolí pocit lásky, bezpečí a zázemí. Většinou jsou to okouzlující a něžní lidé.

ČERVENÁ

Je to barva síly, zdraví a vitality. Červenou si často vybírají energičtí a impulzivní lidé, kteří rozhodně nejsou usedlí, a ani takoví být nechtějí. Takový člověk je ambiciózní, rychle se rozhoduje a má ve všem jasno.

Od života chce všechno, co mu nabízí. Osoba, která dává přednost červené, bude většinou optimistická a nebude mít ráda stereotyp a nudnou práci. Bude pro ni těžké být objektivní a nejsou jí cizí ani lidské hříchy a omyly. Tišší lidé, kteří mají červenou rádi, potřebují cítit teplo domova.

ORANŽOVÁ

Toto je barva luxusu a potěšení pro ty, kteří mají rádi společnost, jsou veselí a vedou aktivní život. Milovníci oranžové mají sklon k dramatům, ale většinou jsou psychicky v pohodě a mezi lidmi jsou velmi populární. Často se nemohou rozhodnout, ale snaží se v sobě tuto vlastnost překonat. Oranžová je ale barva mládí, síly, odvahy a zvědavosti.

MODRÁ

Měkká a uklidňující modrá je barva introspekce a konzervatismu. Lidé, kteří ji mají rádi, jsou většinou houževnatí, svědomití, citliví a organizovaní. Okolí je obdivuje pro jejich pevný charakter a hlubokou moudrost. Často mohou být hodně opatrní a velmi emotivní.

ZELENÁ

Je to barva harmonie, která symbolizuje naději, obnovu a mír. Obvykle zelenou mají rádi tišší lidé, kteří jsou sice družní, ale své soukromí si pečlivě chrání. Milovníci zelené se často podceňují, jsou velmi skromní a trpěliví. Nikdy nevyužívají druhé ke svým cílům.

ŽLUTÁ

Žlutá je barvou štěstí, svobody a fantazie. Mají ji rádi lidé, kteří milují dobrodružství, hledají nové zkušenosti a poznatky. Jsou to obvykle pozitivní lidé se smyslem pro humor, kteří mají obchodního ducha. Žlutá je totiž také barvou intelektu.

Jsou schopni mluvit rozumně a mají logické argumenty. Na věc mají svůj názor a často přicházejí s novými podněty. Preferují svobodné myšlení a nemají rádi odpovědnost.

FIALOVÁ

Milovníci fialové mají silnou osobnost, jsou zhýčkaní, vtipní a citliví. Mají tendenci být jedineční a mít odlišný názor než ostatní. Jsou temperamentní, mají umělecké sklony a rádi si drží autoritativní postavení ve společnosti. Pokud u ostatních nenajdou porozumění, můžou být sarkastičtí, arogantní a lhostejní.

HNĚDÁ

Jestliže dává člověk přednost hnědé, bude se jednat o trpělivého, vytrvalého člověka, který je pevný ve svých názorech a je zároveň nezávislý a nekompromisní. Lidé, kteří mají rádi hnědou, jsou poměrně rezervovaní, mohou být necitliví, a ne vždy jsou schopni vnímat něčí názor.

ŠEDÁ

Šedá je barva opatrnosti a kompromisu. Milovníci této barvy těžce a tvrdě pracují, často jen za minimální, nebo dokonce za žádnou odměnu. V mládí mohou být vyloučeni ze společenského života a často jsou omezováni v projevech vlastní osobnosti. S přibývajícím věkem dávají přednost tomu, aby život šel tak nějak dál a oni mohli tiše snášet všechna příkoří.

ČERNÁ

Tuto barvu volí lidé, kteří chtějí působit tajemně a své osobnosti dávají punc tajemna a mystiky. Jejich láska k černé ale může také znamenat potlačení vášní a cílů a ukazovat na velké, ale skrývané hloubky jejich vnitřního světla.

Autor: Barbora Turková


Související články