Dechová cvičení mohou snížit váš stres. Někdy opravdu stačí se zhluboka nadechnout

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dechova cviceni
Zdroj: Shutterstock

Když je člověk ve stresu, chytré rady ostatních ho ještě více rozčilují. Kolikrát už jste slyšeli svého kamaráda, jak vám říká, abyste se zhluboka nadechli? A kolikrát jste to vyzkoušeli? Hádáme, že asi ani jednou. Možná by to ale nebylo od věci.

Nádech… Výdech… Nádech… Tohle cvičení se používá v mnoha případech s pacienty, kteří jsou hospitalizovaní s psychickými problémy, zhluboka dýchat se doporučuje i u porodu, a to nejen proto, aby se zmírnila bolest, ale i kvůli menšímu stresu matky.

Je vědecky prokázáno, že v mnoha situacích může dýchání okamžitě zmírnit váš stres, a dokonce zastavit výbuch hněvu nebo zhroucení. Je ale třeba, aby si to člověk uvědomil a v kritické situaci se opravdu začal na dýchání soustředit.

Toho lze dosáhnout především cvičením a trénováním. Až vám příště někdo řekne, abyste se pokusili vydýchat situaci, nepovažujte ho za provokatéra, který vám chce jen ublížit, zkuste ho poslechnout. Trénovat se dá pomocí metod, které vám představíme.

Uvědomte si svůj dech

Posaďte se pohodlně tak, aby vás nic nerušilo a neobtěžovalo. Zatímco někomu vyhovuje turecký sed, jiný potřebuje křeslo a nohy na podnožku. Je to jen na vás.

Pak jen seďte a přirozeně dýchejte. Uvědomujte si, jaký je váš dech. Dýcháte ústy, nebo nosem? Hluboko, nebo mělce? Máte nádechy delší než výdechy, nebo naopak? Uvědomění si vlastního dechu vám pomůže později zvládat okamžitý nával stresu.

Počítání nádechů

Zjistěte, kolik nádechů a výdechů za minutu uděláte v klidovém režimu. Pak se toto číslo snažte aplikovat kdykoli, když budete cítit změnu nálady.

Podle psychologů je ideální se 5 vteřin nadechovat s tím, že jazyk by měl být přitlačený na horní zuby z vnitřní strany. Výdech by potom měl trvat zhruba 8 sekund. Pokud máte nádechy kratší, úměrně zkraťte i výdechy.

Představujte si stres

Pohodlně se posaďte a soustřeďte se na své břicho. Považujte ho za balón. Nádechem ho naplňte a sledujte, jak se při výdechu pomalu vyprazdňuje. Přijde vám, že klesá samo, aniž byste se museli o cokoli snažit? Přesně takový je princip dechového cvičení a snížení stresu.

Jakmile budete vnímat, že se břicho nafukuje a vyfukuje, aniž byste nad tím museli přemýšlet, zapojte do celého procesu také končetiny. Zní to možná směšně, ale najednou se vám bude zdát, že veškerý vzduch, který vdechnete, nejde jen do břicha, ale i do rukou a nohou.

A stejně tak se dostává z nich. Ve vašem těle se díky tomu filtrují škodliviny, a především zmírňuje stres. A vy si najednou můžete představit, jak stres vyfukujete nosem ven až z konečků prstů na nohou.

Když přijde na věc

Tato dechová cvičení vám mohou pomoci se zhluboka nadechnout a odplavit stres ve chvíli, kdy se ve vás náhle nahromadí. Samozřejmě se vám to nepovede hned, je potřeba to natrénovat.

Je složité dokázat se v náročné situaci uklidnit. Proto se na sebe nezlobte, když opět vybuchnete a nepodaří se vám na první dobrou dosáhnout zklidnění jenom dýcháním. Pokud budete metody cvičit, po čase to zvládnete.

Zdroj: webmd.com, verywellmind.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články