Co se vlastně děje, když brečíme smíchy: Pláč má s radostí společného mnohem více, než si myslíte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Plac
Zdroj: Shutterstock

Lidské emoce jsou mnohdy složité a často se nevyznáme v tom, jak lidé reagují na některé situace. Jenomže, přiznejme si to, stává se i to, že občas nechápeme ani své vlastní emoce. A není se čemu divit, někdy je to opravdu zmatené. Například pláč je spojený se smutkem, ale často pláčeme i smíchy. Jak je to možné?

Pláč jako takový je složitý proces, který je vědecky popisován velmi složitě, ale obecně je spojován s nějakou lítostí, bolestí nebo s dojetím. Pak ale nastávají situace, kdy jsme veselí, smějeme se a máme dobrou náladu, a přesto se u nás slzy objeví.

Jak je možné, že nás někdy vtip nebo legrační situace rozesmějí natolik, že začneme smíchy brečet? Vědecké vysvětlení za tímto jevem není až tak složité, přesto se jeho zkoumáním zabývali odborníci dlouhé roky.

Smích a pláč jsou si podobné

Podle petecann.com je třeba mít na paměti, že pláč a smích jsou podobné psychologické reakce na vysoké stavy emocionálního vzrušení. Mohou přijít z nějakého důvodu, ale i znenadání.

Není tedy divu, že se mohou vzájemně doprovázet. Dokonce se někdy stává, že když je člověku smutno a pláče, najednou začne mít neodolatelnou chuť se smát. Mnohem častější je ale opačný případ.

Slzy jsou navíc pro člověka dobrým způsobem, jak vyrovnat hladinu kortizolu a adrenalinu. Kortizol je hormon, který se uvolňuje v reakci na stres a nízkou koncentraci glukózy v krvi.

Adrenalin je dalším stresovým hormonem. Je produkován v nadledvinách a zrychluje srdce, posiluje sílu jeho kontrakce a pomáhá plicím lépe filtrovat vzduch. Oba tyto hormony souvisí s napětím.

Ať už se smějete, nebo pláčete, uvolňujete napětí v těle. A někdy si mozek prostě není jistý, zda má dát příkaz k jedné, či druhé činnosti, proto se spustí smích, ze kterého vám nakonec vytrysknou i slzy.

Slzný reflex

Dalším důvodem, proč někteří lidé při smíchu často také pláčou, je takzvaný slzný reflex. Mozek v důsledku prudkého smíchu vysílá signály do slzných cest, které pak reagují jejich produkcí.

Věřte, nebo ne, slzy radosti a slzy smutku se skládají z různých chemických látek. Emocionálně poháněné slzy obsahují více hormonů, včetně přírodních léků proti bolesti, než slzy reflexní.

U každého člověka se tento reflex projevuje trochu jinak, někdy se tedy stává, že stačí málo k tomu, aby člověk plakal smíchy, zatímco jiným lidem se to zkrátka neděje. A stejně je to i v opačném případě.

Někdo řeší smutnou situaci tím, že se najednou uprostřed pláče začne smát. Pamatujte tedy na to, že pokud se někdo směje během nějaké tragické události, není to tím, že by se choval nevhodně, ale jeho tělo ho k tomu zkrátka nutí.

Říká se, že za slzy by se člověk neměl stydět. A je to pravda. Projevit emoce, ať už v dobré, nebo špatné náladě, tělu vždy pomůže vyrovnat se se situací a nezanechá ve vás zbytečný přetlak.

Zdroj: petecann.com, irishexaminer.com, salusuhealth.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články