Pavoučí žena: Kvůli deformovaným kolenům si na ni lidé ukazovali prstem. Ona je pak svým vzezřením roky děsila

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ella Harper
Ella Harper

Jméno Ella Harper se objevilo v jednom z mnoha článků o cirkusových představeních, shodou okolností ale v roce 2014 zaujala její fotografie tvůrce internetových blogů, který se rozhodl dát Elle celý příběh.

Podle toho, co Ray, spisovatel a nadšenec historických osobností, uvádí na svém blogu, začal vyhledávat informace okamžitě, když spatřil obrázek dívky.

Ella Harper ho totiž zaujala svým neobvyklým vzhledem, a když později zjistil, že o ní nejsou známy téměř žádné informace, rozhodl se tuto skutečnost napravit tím, že začal pátrat.

Přezdívalo se jí pavoučí žena

Ella Harper měla deformovaná kolena. Kvůli této vadě měla nohy obráceny opačně než normální člověk, kvůli tomu měla problémy s chůzí a vypadala komicky, pro někoho až děsivě.

Na druhou stranu ji ale právě tento fakt dovedl k cirkusu, ve kterém strávila zhruba tři roky. A právě z této doby o ní existují záznamy, které říkají, že se narodila zhruba někdy mezi lety 1870 a 1873 a ve svých čtrnácti začala vystupovat pro veřejnost.

Začal pátrat v archivech sčítání lidu

Ray se nesmířil s tím, že má o Elle tak málo informací. Proto využil svých možností a začal pátrat po jejím jméně v archivech.

V jednom ze sčítání lidu objevil ženu se jménem Ella Harper. Že se skutečně jedná o pavoučí ženu si ověřil poměrně snadno. U každého občana zapsaného v dokumentech totiž bylo poznamenáno, trpěl-li nějakým postižením.

Záznamy tak dokázaly potvrdit u lidí slepotu, hluchotu nebo nějaké fyzické problémy. U jména Ella Harper bylo v poznámce připsáno „deformace“, a proto Ray ihned věděl, že je to ta správná žena.

Postupně se dokázal autor blogu dopátrat k informacím o jejích rodičích i prarodičích, a dokonce zjistil, že Ella byla pět let po svém narození svěřena náhradní rodině, protože její biologičtí rodiče zemřeli při požáru.

Měla smutný život, myslím, že si zaslouží, aby o ní svět věděl

Ray a jeho žena Kim museli v pátrání udělat několikrát přestávku. Podle jeho slov se totiž obvykle skutečnost najde až poté, co po ní přestanete pátrat.

Brzy už nezůstávalo jen u procházení dokumentů, Ray s Kim dokonce navštívili několik hřbitovů, kde očistili náhrobky dokazující, že zde leželi členové Elliny rodiny.

„Elle se narodila s deformací těla. Vystupovala v cirkuse, kde ji ne každý obdivoval, jistě musela snést hodně kritiky. Navíc přišla v brzkém věku o rodiče,“ píše Ray na svém blogu.

„Z výzkumů se mi také podařilo zjistit, že měla dvojče, o které přišla, aniž by ho měla možnost pořádně poznat. Myslím, že její život byl velmi smutný, a že si proto zaslouží, aby ji veřejnost poznala i jinak než jen jako cirkusovou atrakci.“

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články