Trvalky kvetou v létě, už na jaře je ale třeba se jim věnovat. Probuďte je po zimě k životu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Trvalky
Zdroj: Shutterstock

Na jaře začínají venku kvést luční květiny, jde ale také o dobu, kdy bychom se měli věnovat trvalkám. Ty vyžadují určitou péči, aby se nám odvěčily tím, že budou zkrášlovat naše záhony. S našimi tipy se o ně zvládne postarat každý.

Trvalky jsou jasnou volbou pro každého, kdo chce mít na zahradě krásné rostliny po dlouhé období. Některé zdobí zahradu barevnými květy, jiné jsou ale dokonce známé pro své léčivé účinky, píše iReceptář. Jaké květiny zvolit a jak se o ně starat?

Přežívají zimu

Trvalky jsou rostliny, které na zahrádce vysadíte, a pokud se o ně budete dobře starat, vydrží vám dlouhé roky. Celé léto zdobí zahradu, na podzim se ostříhají a v zimě potom jejich podzemní části přežívají pod sněhem.

Na jaře je následně důležité odklidit ze záhonků veškerý nepořádek, který se tam dostal. Může jít o zbytky sněhu, větve, kamení. Rostlinky poté pohnojte a zbývá jen čekat, až opět obrazí a stanou se důkazem toho, že už je tu definitivně jaro.

Proč nekvetou?

Pokud by se vám stalo, že vaše květiny během roku nerostou tak, jak by měly, nebo třeba odmítají kvést, pravděpodobně jim chybí sluníčko či voda. Na to je důležité při jejich sázení na jaře myslet.

Trvalky vždy musíte umístit do místa, kde budou mít dostatek slunce. Během roku je následně třeba myslet na to, že potřebují hodně vody. V jarním období příroda po zimě ožívá, a už od dubna tak budete muset ze záhonů vytrhávat plevel, aby měly květiny dostatek živin a prostoru, radí Pro Ženy.

Jaké trvalky vybrat?

K velmi oblíbeným trvalkám u nás patří například třapatkovka nachová, květina s růžovými okvětními lístky, která roste ve velkých trsech. Zvolit ale můžete také pivoňku, rozchodník nebo chryzantémy, radí Naše Krásná Zahrada.

O trvalky je třeba se starat po celý rok. Co je ale důležité udělat na jaře, je odplevelení, očištění záhonku, pohnojení a popřípadě dosázení nových kousků. Pak už se jen můžete těšit na léto a na to, jak vám záhon krásně rozkvete.

Zdroj: Naše Krásná Zahrada, iReceptář, Pro Ženy

Autor: Šárka Cvrkalová m


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články