Kdybyste věděli, z čeho je váš kašmírový svetr, nikdy byste si ho na sebe nevzali

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: Shutterstock

Kašmír. Luxusně znějící materiál, z něhož se vyrábějí oblíbené a ne zrovna levné svetry. Víte ale vůbec, kde se vůbec kašmír bere? Možná se budete divit, co ve skutečnosti na svém těle nosíte.

Je heboučký, kvalitní, má punc luxusu. V nejednom módním časopisu jsme se mohli dozvědět, že kvalitní kašmírový svetr je základem šatníku, kterým by měla disponovat každá žena.

Jenže tento nadstandard v oblékání má i svou stinnou stránku. Kašmír je totiž vyráběn ze srsti kašmírské kozy.

Ty sice přímo kvůli tomuto materiálu nejsou zabíjeny, často ale umírají vlivem stresu a zimy jako následku ostříhání v chladných měsících.

„Slabší kusy“, které neprodukují vlnu určité kvality, končí na jatkách a jsou často prodávány na maso.

Lehčí a měkčí než ovčí vlna

Zatímco kašmír je považován za luxusní látku, lidé mají tendenci zapomínat na realitu za její výrobou.

Bohužel i jiné druhy vlny se vyrábějí velmi podobně.

Kašmír je oblíbený proto, že je lehčí, měkčí a teplejší než ovčí vlna, která je zase běžnější.

Jak už bylo řečeno, používá se především k výrobě svetrů, dělají se však z něj i šály, ponožky a jiné oblečení a doplňky, které mají za úkol vás udržet v teple.

Zdroj: Redtigerxyz / CC BY-SA

Aby se však získalo množství kašmíru, z něhož lze vyrobit jeden svetr, spotřebuje se vlna z pěti koz.

Existují i farmy, kde mají kašmírské kozy lepší podmínky. Jenže vám nikdo nezaručí, že se módní značky o život zvířat na těchto místech zajímají.

Zpravidla už totiž odebírají vlnu, jež je utkaná a připravená na výrobu oblečení.

Stříhání je pro ně stresující, leckdy bývají zraněny

A jak probíhá přímo získávání vlny z kašmírských koz? Buď se češou nebo stříhají, jelikož jde o měkkou podsadu jejich srsti.

Česání je ta lepší varianta, pro člověka však ne tak efektivní, protože není tak rychlá jako stříhání. Jenže tento způsob zvířata mnohem více stresuje.

Kozy se totiž musí připoutat řetězem, aby byly krotké a držely. Tím, že se jedná o podsadu a farmáři chtějí ze srsti vytěžit co nejvíce, občas se stane, že kozu při stříhání vážně zraní.

Speciální obleček nestačí

Když jsou ostříhány v zimě, dávají se jim speciální kabáty, aby jim pak bylo teplo, ale ne pro všechny je to dostačující, a tak umírají na podchlazení.

Na tuto skutečnost už několikrát poukázala PETA, organizace hájící práva zvířat.

V současné době, kdy jsou například už i u nás zakázány kožešinové farmy, se čím dál tím víc mluví o jiných materiálech pocházejících ze zvířat. Budoucnost kašmíru je tedy nejistá.

Autor: Alice Konopásková

Související články