Po celých Spojených státech měl poschovávané soupravy na zabíjení. Než aby čelil spravedlnosti, raději se podřezal

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Israel Keyes
Zdroj: Federal Bureau of Investigation, Public domain, via Wikimedia Commons

Bývalý voják Israel Keyes dříve hrdě sloužil své zemi. Za blyštivým pozlátkem úctyhodnosti se však schovávalo čisté zlo. Náhodně znásilňoval a vraždil své oběti po celých Spojených státech. Dokud nebyl v roce 2012 zajat. Než aby čelil trestu za své činy, zvolil sebevraždu.

Seznamte se s jedním z nejplodnějších sériových vrahů a násilníků počátku 21. století. FBI potvrdila, že Keyes zavraždil tři lidi a přiznal se k několika dalším úmrtím. Domnívají se, že skutečný počet obětí je mnohonásobně vyšší. Mělo by jich být nejméně jedenáct. Celou pravdu si však Keyes společně s životem vzal s sebou do hrobu.

O raném životě Israela Keyese je jen málo dostupných a ověřených informací. Narodil se v roce 1978 v Cove v Utahu do velké mormonské rodiny jako druhý z deseti dětí. Israel i jeho sourozenci se učili doma.

Rasistická výchova

Když mu bylo asi pět let, rodina se zřekla mormonské víry a přestěhovala se do odlehlé části státu Washington, kde žila ve srubu bez vody a elektřiny. Přidala se ke křesťanské církvi zvané Archa, která kázala především ideologii nadřazené bělošské rasy s prvky antisemitismu.

Rodina Keyesových se velmi přátelila s rodinou Kehoeových, která se hlásila k neonacistickým hnutím. Synové této rodiny byli později odsouzeni za trojnásobnou vraždu. Vyšetřovatelé věřili, že to mohlo Israele Keyese částečně motivovat k jeho vlastnímu zločinnému řádění.

V dětství mučil zvířata

Israel Keyes začal vykazovat první známky psychopatie již v dětství. Vloupával se do domů svých sousedů, kradl jim zbraně, a dokonce týral zvířata. V dospívání se prý zřekl křesťanské víry a začal se zajímat o satanismus.

Poprvé prý vraždil ještě jako voják

Od roku 1998 do roku 2001 sloužil v armádě Spojených států jako pěšák ve Fort Lewis, Fort Hood a v Egyptě. Později přiznal, že svůj první zločin spáchal již v roce 1998 krátce poté, co do armády narukoval. Podrobnosti o zločinu však nejsou jasné a vražda nemohla být prokázána. Vojáci, kteří s Keyesem sloužili, později vypověděli, že byl spíše uzavřený, tichý a odtažitý, ale často velmi opilý.

V roce 2007 Keyes založil stavební firmu Keys Construction na Aljašce. Pracoval jako údržbář, dodavatel a stavební dělník. Měl dceru, ale podrobnosti z jeho rodinného života nejsou jasné.

Keyesovo vražedné řádění ve vší síle započalo v roce 2001. Jak později řekl, tehdy to prý začal brát vážně. Oběti si vybíral náhodně po celé zemi bez předem promyšleného plánu. To vše, aby se snáze vyhnul možnému odhalení.

Vražedné „kešky“

Po celých Spojených státech měl poschovávané jakési vražedné sady. Keyes je nazýval „Kill Cache“. Byly to krabice či kýble se schovanými zbraněmi a nástroji, které zakopal do svých skrýší, aby je mohl v potřebný čas opět vykopat a použít ke spáchání zločinů. Dodnes je možné, že některou ze skrýší lidé náhodně objeví. Věcí se nemají dotýkat a mají ihned kontaktovat FBI.

Děti ani rodiče nezabíjel

Při svých vražedných misích po celých Státech vždy platil v hotovosti a z telefonu si vyndával baterii, aby byl nevysledovatelný. Měl však jedno pevné pravidlo. Nikdy nezabil žádné dítě ani nikoho, kdo má děti. Zřejmě proto, že měl sám dceru. Jinak však vůči svým obětem neměl žádné slitování.

Neměl konkrétní typ oběti

Mezi lety 2001 až 2012 zabil zřejmě až jedenáct lidí. Keyes preferoval škrcení. Když nebylo zbití, použil své vražedné nástroje. Jeho prvními potvrzenými oběťmi byl pár z Vermontu. Jeho těla nebyla nikdy nalezena.

Vyšetřovatelům později Keyes přiznal vraždy dalších čtyř lidí ve státě Washington. Nikdy však neuvedl podrobnosti o identitě obětí a způsobu vraždy ani tom, kam schoval jejich těla. Úřady ho spojují i s možnou vraždou ženy z roku 2009. Keyesovou poslední prokázanou obětí byla zavražděná barmanka Samantha Koenigová, kterou zabil v roce 2012.

Poté, co jí ukradl debetní kartu, ji znásilnil, uvěznil a následující den zabil. Její tělo schoval a odjel na rodinný výlet. Po návratu z výletu oběti zašil oči rybářským vlascem, namaloval ji a pořídil fotku, aby mohl požadovat výkupné.

Kvůli žádosti o výkupné spadla klec

Tělo však rozřezal a pohřbil v jezeře nedaleko Anchorage na Aljašce. Právě díky požadavku na výkupné a následnému sledování pohybů na účtu ho policie dopadla. Keyes se přiznal k několika vraždám, prokazatelné byly však pouze tři. O svých zločinech s potěšením vyprávěl do těch nejděsivějších detailů.

Při jednom ze slyšení se pokusil utéct ze soudní síně, byl však zadržen. V prosinci 2012 se mu spravedlnosti podařilo uniknout. Ve své vězeňské cele na Aljašce ukryl žiletku, kterou si vzal život. Nezanechal po sobě prakticky nic, co by pomohlo potvrdit další vraždy nebo odhalit jiné oběti.

Vzkaz napsaný Keyesovou krví

Vyšetřovatelé však pod jeho postelí v cele objevili kresbu jedenácti lebek a pentagramu s nápisem „Jsme jeden“. FBI se domnívá, že lebky značí jedenáct životů, které Keyes bez lítosti ukončil.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, cbsnews.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články