Proč nám pod očima vznikají tmavé kruhy?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kruhy pod ocima
Zdroj: Shutterstock

Nevzhledné kruhy pod očima měl alespoň jednou úplně každý. Tmavé fleky, které na pohled nevypadají ani trochu hezky. Tmavé kruhy pod očima si většina lidí spojuje s nedostatkem spánku. Jakmile totiž vidíme v obličeji toho druhého kruhy nebo také lidově nazývané pytle, jako první nás napadne, že určitě dlouho ponocoval.


Tmavé kruhy pod očima ale nemusí být jen příčinou nedostatku spánku. Důvodů, pro které nás mohou potrápit při pohledu do zrcadla, je totiž mnohem více. Proč tmavé kruhy vnikají a jak se jich můžete zbavit?

Nejčastějším důvodem je nedostatek spánku

Není to ani zdaleka jediný důvod, rozhodně ale patří k těm nejčastějším. Pokud sami sebe šidíte na spánku a spíte méně, než kolik si vaše tělo žádá, nemůžete se divit, že se vám pod očima objeví nevzhledné tmavé fleky.

Na vině může být i zánět

Další příčinou vzniku tmavých fleků pod očima může být i zánět. Tmavé kruhy se objeví ve chvíli, kdy krevní cévy prosvítají pokožkou.

V takovém případě se může zdát, že je pokožka v daném místě tmavší. Na vině může být chronický zánět v oblasti očí, který může způsobit nadměrnou pigmentaci. I když se zánět vyléčí, po jeho zahojení může v daném místě zůstat hnědá skvrna.

Pozor na dehydrataci

Rozhodně zde nechceme apelovat na to, že by každý z nás měl ve svém vlastním zájmu dodržovat pitný režim. Ale jedním z důvodu, proč vás pod očima mohou trápit tmavé kruhy, může být dehydratace těla.

Ve vrchní vrstvě kůže se nachází méně vlhkosti a její spodní vrstvy jsou pak méně viditelné. To může mít za následek i vysušenou pokožku, která působí tmavší i starší.

Další příčiny tmavých kruhů pod očima

Existují i další důvody, pro které se mohou tmavé kruhy pod očima objevit. Patří mezi ně například pohyb ve znečištěném a zakouřeném prostředí, konzumace smažených a těžkých jídel, dlouhodobé vystavování se psychickému vypětí a stresu nebo problémy se štítnou žlázou.

Tmavé kruhy mohou být i důsledkem nemocí, které se pojí s játry a ledvinami lymfatickým systémem. Tato závažnější onemocnění obecně způsobují stárnutí pleti a promodralé, zažloutlé, či načervenalé kruhy pod očima, informuje benu.cz

Jak s tmavými kruhy pod očima bojovat?

Tmavé kruhy pod očima jsou obávaným estetickým neduhem. Pokud vás při pohledu do zrcadla trápí tmavé fleky, určitě přemýšlíte, jak se jich zbavit. Někdy nás dokonce na tmavé kruhy pod očima upozorní i naše okolí, které si třeba rýpne, že jsme toho asi moc nenaspali.

Jednou z možností, jak bojovat proti tmavým kruhům pod očima, je obohatit stravu o dostatek kolagenu a elastinu. Mají blahodárný vliv na vypnutí a obnovení pleti.

Snažte se mnohem více spát, omezit příjem soli a nic nezkazíte, když vyzkoušíte i krémy obsahující kofein s protizánětlivými vlastnostmi. Vhodné jsou i krémy, které slibují efekt zesvětlení očního okolí, tyto krémy obsahují složky, které zesvětlují silně pigmentovanou pokožku.

Zdroj: benu.cz, medicalnewstoday.com, healthline.com
Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články