Chraňte své ruce před slunečním zářením. Několika snadnými kroky zmírníte pravděpodobnost rakoviny

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Slunce krem ruce zena
Zdroj: Shutterstock

Velká část z nás miluje opalování. Jiní se ale spálí, sotva vyleze první jarní slunce. V obou případech je třeba naše tělo ochraňovat a dát mu péči, která bude předcházet nejednomu problému. Věděli jste, že sluneční záření je velkým rizikovým faktorem pro rakovinu kůže?

Snad každý z nás ví, že bychom měli používat opalovací krémy, na přímém slunci nosit vždy čepici a chránit oči slunečními brýlemi. Jenže někdy se neopalujeme, ale jenom v teplém počasí vyrazíme ven do parku.

V tomto případě si většina z nás myslí, že se nemůžeme spálit a že je naše kůže chráněná. Jenže pokud je teplo, obvykle máme krátký rukáv. A i kdyby byl dlouhý, dlaně máme nekryté. A málokoho napadne je chránit.

Ženy mají tendenci se starat lépe o obličej

Podle lékařů je naše kůže denně vystavena slunečnímu záření a největší nebezpečí na nás číhá právě v létě. Nechráněné máme především ruce a obličej, ale většina lidí má podle odborníků tendenci se o obličej lépe starat.

Ženy se pravidelně líčí, díky čemuž mnohdy pokožku chrání, a i většina mužů používá alespoň občas krémy na obličej, které zmírňují poškození slunečním zářením. Ruce jsou ale prakticky nechráněné.

Podle doktorky Karen, odbornice na kožní onemocnění, dochází vlivem slunce ke ztrátám kolagenu a tím pádem k menší pružnosti pokožky. Kvůli tomu se stávají cévy na rukou výraznější a ruce jsou kostnatější.

„Skutečný věk ženy nikdy neposuzujte podle jejích rukou. Mohou vypadat jako ruce stařeny, ale přitom jsou jen ovlivněny sluncem,“ píše Karen. „U mužů se to neprojevuje tolik, protože jejich ruce jsou přirozeně svalnatější a méně křehké.“

Podle doktorky je až 90 % případů rakoviny nebo dalších problémů s kůží, jako jsou stařecké skvrny, vrásky a vyrážky, způsobováno právě slunečním zářením. Málokdo si totiž uvědomuje, že by měl své ruce chránit.

Navštivte drogerii a chraňte své tělo

„Část škod můžete zvrátit. Na ruce použijte antioxidační sérum. Pokud chcete zvýšit produkci kolagenu, můžete použít lokální retinoid na ruce, klidně i ten, který používáte na obličej,“ radí Karen.

Kdykoli jdete v létě ven, měli byste podle ní mít ruce natřené opalovacím krémem a po návratu domů nezapomínat na poopalovací péči. K večeru pak své ruce mažte krémem na ruce, který ideálně zvolte podle vašeho typu pokožky.

Pokud si nejste jisti, jaké krémy zvolit, poraďte se s prodavači v lékárnách nebo v drogerii, každý zaměstnanec by měl být schopný vám říci, co a jak. „Existují také laserová ošetření pro podporu kolagenu. Jsou ale drahá a pro mnoho lidí jsou nepřístupnou možností,“ dodává Karen.

Poslední tipy, které lékaři dávají, jsou na dodržování někdy složité a oni sami si to uvědomují. Nicméně i tak je vhodné zmínit, že byste se měli vyhýbat přímému slunci hlavně mezi 10. hodinou dopolední a 16. hodinou odpolední.

Děti do půl roku by se měly držet mimo sluníčko úplně a být spíše ve stínu nebo doma. Samozřejmě to ovšem ne vždy lze splnit, proto je chraňte speciálními přípravky pro děti, které seženete v každé lékárně.

Zdroj: cancer.net, skincancer.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články