Komerční sděleníZdravíŽivotní styl

Vyzrajte na menstruaci. Tampony, vložky a menstruační kalíšky. Kde je pravda a co je pro naše tělo nejvhodnější? Jaký je mezi nimi rozdíl a co byste měly vědět

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Menstruace
Menstruace

Dnes existuje celá řada názorů na to, které hygienické potřeby jsou nejvhodnější. Odlišné názory najdete nejen mezi ženami, ale i mezi gynekology. Chceme vám v tomto článku shrnout základní pro a proti, ať si názor uděláte sama za sebe. Vy znáte své tělo nejlépe, proto je nejlepší vše vyzkoušet sama na sobě a poté se rozhodnout, co vám nejvíc vyhovuje.

Tampony – jsou opravdu tak škodlivé, jak se poslední dobou tvrdí? Musím se jich opravdu vzdát? Jaké mám možnosti, když chci dělat pro své tělo to nejlepší?

Pravdou je, že tampony byly původně vynalezeny na chvilkové nutné použití například na sport nebo do bazénu. My jsme z nich udělaly rutinu a spousta z nás je používá jako jedinou menstruační pomůcku, a to po celou dobu našeho cyklu. Dnes je prokázáno, že mohou způsobit nejen syndrom toxického šoku (TSS), ale především některým ženám vyvolávají potíže jako mykózy, záněty a další nepříjemnosti. Bylo by jednoduché říci, že tamponům se máme vyhnout, dnes už je nejspíš nedoporučí ani váš gynekolog.

Některým z nás ale zkrátka tampony vyhovují, jsme na ně zvyklé a nic jiného používat nechceme. V tom případě je zde varianta zvolit zdravotně nejpřijatelnější variantu. Pokud tedy tampony používat musíte, vyhněte se těm běžným. Často se domníváme, že jsou vyrobeny především z bavlny a tím je vše v pořádku. Jenže tato běžně získávaná bavlna je nejsprejovanější plodinou světa a stopové množství pesticidů a herbicidů může zůstávat i na koncovém produktu. Navíc jsou tampony zpravidla běleny chlórem.

Pokud jste vášnivou uživatelkou tamponů a nechcete se jich vzdát, volte šetrné tampony ze 100% bio bavlny, která není geneticky modifikovaná a neobsahuje žádné pesticidy a hnojiva. Navíc takové tampony jsou i šetrné k životnímu prostředí. Vybraly jsme pro vás 2 značky tamponů, které tyto požadavky splňují a zaujaly nás kvalitou i cenou. Je to značka Organyc a značka Naty. ZDE můžete samy porovnat ceny i vlastnosti. Tyto přírodní tampony seženete i s aplikátorem a za podobnou cenu jako běžné tampony.

Menstruační kalíšky – je potřeba se jich bát? Jaká jsou jejich pozitiva a naopak ta negativní stránka? Jsou vhodné pro každého? A jsou vůbec bezpečné?

Podobně jako u tamponu je u kalíšku negativem, že si zavádíme cizí těleso do těla, a můžeme si tak podráždit sliznici, která je hodně citlivá. Vznik mírného podtlaku, který kvůli kalíšku vzniká, nemusí být vhodný pro ženy se zavedeným nitroděložním tělískem. Někdy může dojít k jeho „povytáhnutí“. Je také potřeba si zvyknout na péči o kalíšek – jeho umývání po každém použití a vyvařování minimálně jednou po skončení menstruace. Po jeho vyjmutí potřebujeme mít po ruce zdroj vody, což není vždy možné. Mnoho žen se mu brání také z důvodu obav ze zavádění.

Na druhou stranu existuje celá řada pozitivních informací o kalíšku, ze kterých vychází, že minimálně tampon strčí do kapsy levou zadní. Kalíšky jsou vyrobeny z nezávadného materiálu a hladký povrch snižuje riziko množení bakterií, není zde tak vysoké riziko TSS a nevysušuje sliznici. Oproti tamponu nedochází k „nacucání vodou“ při koupání a voda, která může být zdrojem infekce, se nedostává do těla. Je tedy příjemnou variantou pro sport nebo plavání. Je mnohem ekologičtější a levnější než jiné metody. Životnost jednoho kalíšku se udává u některých výrobců až 10 let.

Na zavádění dnes existují krásné návody a samy ženy uvádí, že to není nic složitého a jde jen o první vyzkoušení. Co se týká hygieny a omývání kalíšku během používání, je možné s sebou nosit malou lahvičku s vodou, která vyřeší problém v místech, kde je výměna komplikovanější. Hledaly jsme ekologickou a zároveň cenově výhodnou nabídku menstruačních kalíšků a nejvíce nás zaujala společnost Yuuki, která za příznivou cenu nabízí ke kalíškům i sterilizační kelímek, nebo společnost LadyCup, která zase nabízí kalíšky v různých barvách a kombinacích. A to my ženy máme rády, že? Porovnání obou firem naleznete ZDE.

Pravda je taková, že jsme skutečně každá jiná a kalíšek bude jedna žena vychvalovat do nebes a druhé vyhovovat nebude vůbec. Jedná se o naši intimitu a my se v tom musíme cítit dobře. Nikdo jiný vám lepší odpověď, než na kterou si přijdete sama, stejně neřekne. Je ale určitě dobře mít vlastní zkušenost a podle té se rozhodovat.

Menstruační vložky – jaká jsou jejich pozitiva a mohou také škodit? Existuje i nějaká možnost, když vložky na sobě nesnesete? Máte se do nich nutit?

Menstruační vložky se na první pohled zdají jako nejzdravější varianta. Nezavádíte nic do těla a krev přirozeně odchází z těla ven. Byla by to pravda, kdyby běžné vložky neobsahovaly plasty, které brání přirozené cirkulaci vzduchu, kvůli tomu vzniká nadměrné teplo a vlhko, které je ideálním prostředím pro množení bakterií.

Většina vložek je navíc bělena chlórem a vyrábí se z bavlny plné pesticidů. Jako třešnička na dortu je parfemace vložek, absorbční pudry a umělá barviva, která někteří výrobci běžně do vložek přidávají. Když sečtete v tomto případě všechna pro a proti, koupí klasických vložek toho pro své zdraví zase tolik neuděláte. Zde nejvíce platí, že je potřeba si vložky pečlivě vybírat, abyste zachovaly jejich největší pozitivní přínos, který původně ze všech uváděných metod mají mít.

Našly jsme vložky, které jsou vyrobené ze 100% bio bavlny, která splňuje všechny parametry pro bezpečí ženského zdraví. Na plné čáře vyhrála značka Organyc a značka Naty. Srovnání obou firem opět najdete ZDE.

Pokud mluvíme o přírodních vložkách, je třeba také zmínit společnost TianDe, která na český trh dodává vložky obohacené o byliny, které řeší bolestivou menstruaci a další zdravotní potíže. Zde je to opět na posouzení ženy a o vlastní zkušenosti. Jsou ženy, kterým byliny opravdu pomohly s řešením i vážných ženských potíží, dle recenzí jich je opravdu mnoho. Na druhou stranu ne každé sednou voňavé bylinky a je třeba přihlédnout i k možným alergiím na konkrétní z nich.

Hitem poslední doby se stávají menstruační kalhotky, které jsou ekvivalentem všech doposud používaných hygienických potřeb v období menstruace

I zde je ale potřeba dívat se na kvalitu, složení a savost. Absolutní prim má pro nás český výrobce – značka Snuggs. Od ostatních menstruačních kalhotek na trhu se odlišují speciální vrstvou z nanovláken, která zajišťuje maximální absorbci. Jedná se o novinku a jsme samy zvědavé, kam se tento trend bude vyvíjet. Více se o nich můžete dočíst ZDE.

V neposlední řadě je zde tzv. volná menstruace, kdy se žena naučí znát své tělo natolik, že menstruační hygienické potřeby v podstatě nepotřebuje (maximálně pro jistotu) a menstruační krev odchází z těla při použití toalety. Rozhodně stojí za to si o této metodě přečíst, protože je to 100% nejzdravější způsob pro každou ženu. Vzhledem k tomu, že ho ale většina z nás zatím neovládá, musíme volit z dostupných možností na našem trhu.

Cílem tohoto článku bylo ukázat vám celkové shrnutí se všemi plusy a mínusy. Je na každé z nás, kterou metodu zvolíme. Ať už nám vyhovuje nejvíc jakákoliv varianta, hlavním rozhodovacím faktorem by měla být co nejmenší škodlivost pro naše tělo. Tedy přírodní složení bez chemických látek, které se dostávají do těla a způsobují nám potíže. Na to jediné dbejme a potom to, jakou konkrétní metodu zvolíme, už je jen na nás.

A pravdou je, že každé z nás bude vyhovovat něco jiného, protože jsme každá jiná. Originální, jedinečná a krásná. Mějte se ráda a chtějte pro sebe to nejlepší.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články