Komerční sdělení

Proč recyklovat odpad?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
recyklace
Zdroj: Shutterstock

Naše planeta není na jedno použití – jedním z nevážnějších problémů, se kterými se jako lidstvo musíme potýkat, je nadměrná produkce odpadů. Asi nikdo z nás nechce žít na hromadě odpadků. Některé odpady se mohou rozkládat i tisíce let a navíc mohou uvolňovat toxické látky. Asi nikdo nechce předat Zemi v takovém stavu budoucím generacím. Je proto nezbytné produkovat odpadu co nejméně a ten který vyprodukujeme vytřídit. Jen tak umožníme následné materiálové využití odpadu – jeho recyklaci.

Co je recyklace odpadu a jak probíhá?

Recyklace odpadu spočívá v oddělení jeho jednotlivých složek, aby bylo možné je opět zpracovat. Podstatné je oddělit od sebe různé druhy materiálů, protože jejich nároky na zpracování a možnosti dalšího využití se liší.

Podstatné je, abychom vyprodukovaný odpad správně vytřídili do příslušných sběrných nádob podle jednotlivých druhů odpadu (papír, kovy, sklo a další…).

Každý asi ví, že papír patří do modrého kontejneru, kovy do šedého atd., – ale pozor, to se může v jednotlivých obcích lišit a tak je důležité, řídit se vždy samolepkami na sběrných nádobách.

Co se takovým odpadem děje dál?

Proces recyklace odpadu je věda. Poté, co se barevné popelnice a kontejnery vysypou do svozového auta, bývají odvezeny na třídící linku, kde se odpad dotřiďuje a odstraní se z něj vše, co tam nepatří.

Dotřídění jednotlivých druhů odpadů pak probíhá na třídicích linkách, kde dochází k dotřídění na „materiálové skupiny“ – například plasty se dotřídít na PET láhve, tvrdé plasty (přepravky apod.), plastové sáčky a fólie atd. Další zpracování a využití se totiž liší.

To je velmi důležité, aby bylo možné odpad správně recyklovat. Při recyklaci se vytříděné materiály dále zpracovávají na základní surovinu pro výrobky.

Věděli jste například, že pouhých 30 recyklovaných PET lahví stačí k výrobě jedné fleecové bundy?

Více informací o ohleduplném hospodaření nejen v kuchyni najdete na Jakvkuchyni.cz

Velmi zevrubně se tématu třídění a recyklace odpadu věnuje web Jakvkuchyni.cz. Tam se mimo jiné můžete dozvědět více informací nejen o třídění a recyklaci odpadu, upcyklaci, ale také o ohleduplném hospodaření v kuchyni – jak nakupovat, jak nakládat s jednotlivými druhy odpadů a obalů a s dalšími tipy na trvale udržitelný životní styl.

Jakvkuchyni.cz se věnuje pochopitelně zejména receptům a vaření, proto nechybí ani spoustu dalších velice užitečných článků o potravinách, vaření beze zbytku, péči o domácnost, a zdravém životním stylu.

S ochranou přírody by měl začít každý sám u sebe

Při ochraně přírody a ohleduplném přístupu k životnímu prostředí se nelze vymlouvat na ostatní. Tento úkol se týká každého z nás – pokud všichni uděláme pro přírodu alespoň minimum, předáme tento svět našim dětem v mnohem lepším stavu. Třídění odpadu je navíc dostupným řešením, kterým každý z nás snižuje uhlíkovou stopu.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články