Zmizení premiéra: Jeho tělo se nikdy nenašlo. Nejspíš doplatil na koníček, jenž možná provozujete i vy

od Andrea Světlíková
2 minuty čtení
harold holt
Zdroj: NAA, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons / Australian News and Information Bureau, via National Archives of Australia

Harold Holt se stal předsedou vlády Austrálie v roce 1966. Už od začátku byl jiný než ostatní. Ne, že by přímo vyhledával nebezpečí, ale ani se mu nevyhýbal. Miloval plavání, které ho pravděpodobně stálo život.

Holt od začátku protestoval proti tomu, že by měl mít ochranku. To si rozmyslel až ve chvíli, kdy bylo okno v jeho kanceláři rozstříleno fanatikem. Na dovolené si ale nikdy bodyguardy nebral.

Chtěl si užívat života bez zásahu do soukromí. Chtěl se bavit a i jako předseda vlády mít nebezpečné koníčky bez omezování. Jedním z nich se stalo potápění.

Miloval korálové útesy

Harold Holt nebyl příliš dobrý plavec. Měl poměrně malou výdrž, ale i tak se velmi rád potápěl. Hledal krásy moře, na některých australských plážích znal každý kamínek.

V květnu roku 1967 se mu při potápění dostala do šnorchlu voda a musel být na břeh vytažen blízkými přáteli. Tehdy sice uznal, že měl velmi blízko k utopení, ale od jeho koníčku ho to neodradilo.

Ten se mu nakonec stal osudným. I když to dodnes není jisté, Holt se pravděpodobně utopil. Jenže důkaz neexistuje, protože jeho tělo nikdy nebylo nalezeno.

Bylo chvíli po poledni 14. prosince roku 1967. Holt a skupinka jeho přátel byli na cestě do restaurace, on ale navrhl, aby si před obědem zašli zaplavat. Jelikož místo, kde zastavili, velmi dobře znal, nedbal, že byla voda příliš divoká.

Pouze jeden další muž ze skupiny se odvážil do vody, zůstal ale u pobřeží. I tak cítil sílu vln. Holt plaval daleko do hloubky, kde ho proudy nakonec strhly pod hladinu.

Rozsáhlá pátrací akce zahrnovala desítky potápěčů

Skupina mužů ihned běžela pro pomoc. Z nejbližšího hotelu byla přivolána policejní hlídka, skupina potápěčů, později k večeru se do pátrání po Holtovi zapojil i vrtulník.

Jenže voda byla příliš divoká, takže potápěči nemohli svou práci vykonávat. I když pátrali v místech, kde byl Holt naposledy spatřen, nepříznivé podmínky jim to znesnadňovaly.

Přes padesát potápěčů několik dní zkoumalo vodu i okolí pláže. Až 18. prosince se rozbouřená voda trochu uklidnila a dalo se předpokládat, že se konečně objeví nějaká stopa. Ale ani vhodnější podmínky k nalezení těla nepomohly.

5. ledna 1968 bylo pátrání po předsedovi vlády ukončeno. Jeho tělo se nikdy nenašlo a byl prohlášen za mrtvého. Bohoslužba, která se konala krátce po jeho zmizení, byla změněna na pohřeb.

Několik jednotek na vlastní pěst ještě pár týdnů pátralo po Holtově těle, ale i poslední odvážlivci to nakonec vzdali. Předseda vlády Harold Holt nikdy nebyl nalezen, jeho koníček se mu stal osudným.

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články