Vousatá dáma: Narodila se s ochlupením na obličeji a pěstovala si dlouhý plnovous. Přesto se jí nápadníci jen hrnuli

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
vousata dama
vousata dama

Annie Jones byla nejslavnější vousatou dámou své doby. Ačkoliv se jí její rodiče už po porodu děsili, dokázala si vybudovat kariéru, která trvala přes tři dekády.

Jako vousaté dámy se označovaly ty ženy, které v cirkusech a na vystoupení podobného ražení předváděly své ochlupení na obličeji.

Za jejich vzezření mohl hirsutismus, tedy vysoká míra ochlupení na místech ženského těla, kde se normálně nevyskytuje.

Rodiče ji prodali do cirkusu, když jí byl teprve rok

Zřejmě nejznámější vousatou dámou byla Annie Jones. Narodila se ve Virginii 14. července 1865 rodičům, které taky na bradě zdobilo pár vousů.

Nicméně vzhled jejich stejně postižené dcery se jim i tak nelíbil. Jako mnoho lidí, kteří měli nějaké potomky s abnormalitou, se i oni rozhodli vzít osud svého potomka do svých rukou.

A tak vyhledali největšího showmana P. T. Barnuma a svou vousatou dceru mu ukázali. Bylo jí jen něco málo přes rok, když s ní odcestovali do New Yorku.

V cirkuse, kde byla prezentována jako chlupaté dítě, měla ohromný úspěch. Brzy její matka podepisovala smlouvu na tři roky s týdenním platem 150 dolarů.

Annie si už odmala pěstovala plnovous i dlouhé vlasy. Jak rostla, začala pracovat na svém čísle, protože se nespokojila s tím, že na ni budou diváci jen zírat.

I přes plnovous působila žensky

Začala být známá pro svůj hudební talent, hru na mandolínu a laskavé vystupování.

Diváky oslovovala také tím, že se oblékala v kontrastu se svým obličejem velmi žensky. Nosila módních šaty, které jí slušely.

Tato vizáž zafungovala a Annie se stala jednou z nejpamátnějších Barnumových koní.

V šestnácti se poprvé vdala. Manželství trvalo patnáct let, pak se rozpadlo.

Se svým druhým mužem cestovala po Evropě a jako nezávislá umělkyně si vydělávala svými vystoupeními. Když její manžel náhle zemřel, vrátila se zpět do cirkusu.

V roce 1902 Annie onemocněla tuberkulózou a 22. října zemřela ve věku třiceti sedmi let.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články