Vánoční příměří během 1. světové války. Vojáci hráli fotbal v zákopech a zpívali koledy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vanocni zarak historie
Zdroj: Profimedia

Uprostřed neutuchajícího násilí první světové války, po pěti měsících bojů a nespočtu zmařených životů, se na konci roku 1914 přes oblasti západní fronty náhle přehnalo příměří. Byly to první válečné Vánoce. Nastal čas míru, ačkoli jen pomíjivý.

Brutalita a krveprolití se na chvíli zastavily. Nastalo slavné neoficiální vánoční příměří. Zázrak, který se již během války nikdy znovu neopakoval.

Během vánočního příměří v roce 1914 britští a němečtí vojáci znepřátelených stran zpívali koledy, vyměňovali si dárky, a údajně dokonce hráli fotbal.

Mysleli, že na Vánoce již budou doma

Nikdo netušil, že válka, která začala 28. července 1914, bude trvat tak dlouho. Muži očekávali, že boj bude krátký, a doufali, že do Vánoc již budou doma se svými rodinami. Namísto toho se měly krvavé boje protáhnout na nekonečné čtyři roky a navždy se zapsat do historie.

V prosinci 1914 však již byla zákopová válka v plném proudu a počet obětí překročil hranici čtyř set tisíc. Zdálo se, že válka nebude mít konce. Když se blížily Vánoce, proběhlo několik mírových iniciativ.

Papež žádal ukončení bojů přes svátky

Zapojil se do nich i papež Benedikt XV. s prosbou, aby válčící strany alespoň na chvíli utišily zbraně a vyhlásily oficiální příměří. Válčící země to však odmítly.

Vyčerpaní vojáci se vše rozhodli vzít do vlastních rukou a umožnit armádám trochu té vánoční mírové nálady.

Čas na pohřbení padlých vojáků

Neoficiální vánoční příměří tak mimo jiné poskytlo vojákům čas, aby mohli posbírat své mrtvé spolubojovníky a kamarády a důstojně je pohřbít. Pro obě válčící strany to gesto znamenalo hodně. Jelikož se velení válčících stran bálo vzpoury vojáků, příměří se rozhodlo tiše tolerovat.

Na Štědrý večer zazněla Tichá noc v několika jazycích

Střelba ustala na Štědrý večer podél frontových linií ve Francii a Belgii. Němečtí vojáci začali zpívat vánoční koledy a spojenecké jednotky se k nim později přidaly.

Němci volali na Brity lámavou angličtinou – „Nestřílejte, my také nebudeme střílet.“ Namísto nepřátelství si obě strany popřály pěkné Vánoce.

Muži z obou stran vylezli ze zákopů, společně sdíleli jídlo a cigarety. Vyměňovali si drobné dárky – balíček cigaret, doutník, láhev alkoholu nebo konzervy s jídlem.

Dokonce i přípravky na vši, aby zkusili, zda je protistrana nemá účinnější. Němci své zákopy vyzdobili stromečky, svíčkami a lucernami.

Fotbalový zápas Němci vyhráli

Dokonce se mezi Němci a Brity odehrálo i přátelské fotbalové utkání. Němci prý měli vyhrát 3:2. Příměří se rozšířilo na další úseky západní fronty, někde se připojili Francouzi i Belgičané. Našly se ale oblasti, kdy boje neutichly ani na Vánoce.

Ypres – místo míru i zkázy

K počátku vánočního příměří došlo nejprve v zákopech u belgického Ypres – města, kde Němci o tři roky později poprvé použili bojový plyn, který dostal jméno yperit.

Na Štědrý den roku 1914 se z německých zákopů nejprve začal ozývat zpěv koled a vojáci následně vyzvali své britské nepřátele, aby se k nim připojili.

Konec bratříčkování

Na některých místech fronty vydržel mír až do prvních dnů roku 1915. Armáda poté již dala jasně najevo, že to není přijatelné válečné chování. Další obdobné příměří tohoto druhu již nebylo nikdy zaznamenáno.

Veškeré pokusy o zopakování byly ihned potlačeny. Spousta mužů, kteří tehdy společně slavili mír, se již domů nikdy nevrátila.

Příběh vánočního příměří z roku 1914 se objevil i v několika filmech. Dnes událost připomínají také památníky v Belgii, Francii či Anglii.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články