V italském Bomarzu se nachází zahrada plná nestvůr. Chodil se tam inspirovat i Salvador Dalí

od Denisa Richter
2 minuty čtení
Zdroj: Shutterstock

Evropa je plná krásných zahrad, které se mnohdy budovaly celá staletí. V Itálii ale vznikla zahrada s trochu jiným konceptem. Vypadá to tam totiž jako v pekle. Odvážili byste se do ráje nestvůr?

Okrasné zahrady jsou velkým lákadlem pro turisty. Například ve Francii zahradu ve Versailles navštíví ročně zhruba 10 milionů návštěvníků. Blenheimský palác ve Velké Británii se díky okrasným královským parkům stal místem světového dědictví UNESCO. Krásných zahrad je po světe mnoho, ale za návštěvu rozhodně stojí i ty s trochu jiným konceptem.

Sacro Bosco

V této zahradě nečekejte andělské sochy nebo harmonické prostředí. Když vejdete do zahrady, které se také říká ráj nestvůr, budete si připadat jako v pekle.

Zahrada se nachází kousek od italského městečka Bomarzo, které leží zhruba 100 km od Říma.

Ve zlověstném ráji nestvůr můžete potkat sfingy, draky, skřety, nymfy nebo obludného Prótea, který je vytesaný do skály a má široce otevřenou tlamu, jako by chtěl pozřít všechny návštěvníky zahrady.

Když vám strach dovolí, určitě zkuste vejít do obřích úst, kde se nachází stůl a dostatek místa k sezení pro malou skupinku.

Vybudování zahrady

Zahradu nechal vybudovat v 16. století princ Pier Francesco Orsini. Byl uznávaným vojevůdcem a věnoval se také umění. Dodnes je nad konceptem mnoho otazníků a neví se, proč lesní plochu Orsini přikázal zaplnit monstrózními jevy.

Možná se do zahrady promítly jeho vlastní démoni, se kterými v sobě Pier bojoval, nebo tragické zážitky, které prožil.

Prošel si válkou, ve které musel nechat zabít svého přítele, a po návratu z bitev mu zemřela jeho milovaná žena. Byl tedy plný zármutku, který musel ventilovat, a najal si tak architekta Pirra Ligoria.

Když Orsini zemřel, ráj nestvůr se začal rozpadat a některé sochy se zřítily. Na několik dalších století byla zahrada zapomenuta. To až do poloviny 20. stolení, kdy byla obnovena návštěvnost díky malíři Salvadoru Dalímu, který se chodil do zahrady inspirovat.

Paranormální jevy

V roce 2006 se v části zahrady, která není navštěvovaná turisty, našel obětní oltář. V tomtéž místě je také zaznamenána zvýšená paranormální aktivita.

Podle turistů je zahrada jedno z nejděsivějších míst v Itálii. Tvrdí, že tu bývá vidět duch zakladatele Orsiniho, který se prochází v temných prostorách zahrady.

Jiní návštěvníci mluví také o dalších stínech, které se pohybují samy od sebe, a při takovém pohybu prý můžete cítit závan chladu.

Pokud věříte v nadpřirozené jevy, měli byste se tomuto magickému místu raději vyhýbat.

Zůstává tak otázkou, zda se někdy dostane na povrch pravá podstata toho, proč je zahrada plná kamenných démonických zrůd a temných stínů.

Zdroj: Epochální svět, Atlasobscura, Grunge

Autor: Denisa Richter


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články