Tučňáčí dívka: Trpěla onemocněním, které byste nechtěli zažít na vlastní kůži. Takto vypadala od pasu dolů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
tucnaci zena
tucnaci zena

O životě madame Mignon se toho dodnes moc neví. Pravděpodobně se narodila kolem roku 1910 a zřejmě se jmenovala Ruth. Svět ji ale zná pod jejím uměleckým jménem madame Mignon. Slovo mignon totiž ve francouzštině znamená roztomilý.

Kromě toho byla také často nazývána tučňáčí ženou. Mignon se totiž narodila se závažným onemocněním, konkrétně měla zakrněné obě dolní končetiny. Prsty na nohou dokonce měla spojené tak, že připomínaly ploutve.

Sice mohla nohy používat pro chůzi, ale vzhledem k tomu, že byly velmi krátké, při chůzi se kolébala ze strany na stranu, čímž skutečně připomínala tučňáka.

Její okolí jí tedy začalo přezdívat tučňáčí dívka. Jí samotné ale její postižení nepřišlo limitující, a naopak z něj udělala svou devízu.

Její postižení jí v lásce nebránilo

Za zakrněním horních či dolních končetin a srůstem prstů stojí onemocnění známé jako fokomelie. Právě tímto onemocněním trpěla i Mignon. Naštěstí ale postihlo jen její nohy a ruce měla zdravé.

Svým postižením byla tak ojedinělá, že na něm brzy začala vydělávat. Našla si totiž práci v cirkusu, kde divákům předváděla svou kolébavou chůzi.

Zdroj: Public domain

Ani její tučňáčí nohy jí ale nezabránily v uzavření sňatku. Svému prvnímu manželovi dokonce porodila zdravého syna. Jejím druhým manželem se pak stal její kolega z cirkusu, který vystupoval jako akrobat.

Při jednom z výstupů se ale zranil a měl také problémy s končetinami. Od té doby vystupovali v cirkusu společně.

Mignon se dokonce začala učit i na marimbu, později tedy vystupovala kromě cirkusů i na výstavách a veletrzích, kde diváky bavila svým umem. Mimo jiné také často vystavovala své tělo ve dvoudílných plavkách, aby její postižení víc vyniklo.

Konec jejího života zůstává záhadou

Kolem roku 1960 ale Mignon ze scény zmizela. Oficiálně prý odešla do důchodu, její popularita se totiž postupně začala vytrácet. O zbytku jejího života však nejsou dohledatelné prakticky žádné informace.

Jako by se po ní najednou slehla zem. Stejně jako její dětství i konec jejího života zůstává pro veřejnost záhadou. I tak navždy zůstane známá jako madame Mignon, nejznámější tučňáčí dáma.

Autor: Gabriela Kibicová


Související články