Tato žena okouzlila svou krásou, osudným se jí stal syfilis. Její příběh vám vezme dech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
justine johnstone
Zdroj: Profimedia

Odmalička se chtěla stát herečkou a stát na divadelních prknech. Její potenciál byl však daleko větší, než si sama původně myslela. Když se stala slavnou herečkou, začala se vzdělávat i ve vědě. Nakonec se Justine Johnstone podílela na zásadním výzkumu, který změnil dějiny medicíny.

Narodila se jako Gustina Johnson v roce 1895 v New Jersey do rodiny skandinávských přistěhovalců. Rodiče ji vychovávali spíš přísně, ale právě díky nim se seznámila s divadlem, kam jí často brali.

Vzhledem k tomu, že odmalička byla moc hezká a divadlo si zamilovala, brzy se v ní začal projevovat její herecký talent. Už ve svých patnácti se objevila na Brodwayi. V té době si už začala říkat Justine Johnstone.

Divadelní i filmová herečka

Ačkoli byla na Brodwayi úspěšná, nezanedbávala ani své vzdělání. Byla totiž přijata na prestižní školu Emma Williard School v New Yorku. Ve škola byla velmi oblíbená, i když v té době nebylo zvykem, že by tak mladá dívka byla při studiu herečkou, tanečnicí, a dokonce i modelkou. Se spolužáky si však rozuměla.

V roce 1917, tedy po dokončení studia na škole, se vrátila na Broadway. Režisér Lee Shubert totiž přímo pro ni napsal hru Over the Top. Právě v této hře po boku Justine debutoval tehdy neznámý tanečník Fred Astaire se svou sestrou Adele.

Po úspěchu na Brodwayi se vdala za producenta Waltera Wangera a dala se na dráhu filmové herečky. Od roku 1920 do roku 1925 natočila dokonce osm filmů, některé se ale nedochovaly.

Z herečky významnou vědkyní

Když její manžel v roce 1927 onemocněl, jeho doktor v Justine objevil dosud skryté předpoklady pro vědu. Doporučil jí, aby šla studovat na Kolumbijsou univerzitu. Tak také Justine udělala a s herectvím skončila.

Brzy se stala součástí vědeckého týmu, který zkoumal efekt rychlého způsobu podání léků pacientovi. Právě tento výzkum stál za vývojem dnes běžně užívané infuze. Současně také provedli několik experimentů, které vedly k léčbě syfilidy, než se začala léčit antibiotiky.

Mimo jiné Justine studovala rakovinu a podílela se také na vývoji lékařské disciplíny endokrinologie.

Vlastní děti s manželem nikdy neměla. V roce 1938 se rozvedli, a teprve poté se Justine rozhodla adoptovat dva syny.

Ačkoli se Justine Johnstone výrazně zapsala do dějin divadla, filmu i medicíny, dnes zůstává pro většinu světa naprosto neznámou osobou. Údajně totiž ani nechtěla, aby se vědělo o její smrti.

Zemřela v roce 1982 ve věku 87 let a žádná média o jejím skonu neinformovala. Přesto se do dějin 20. století zapsala jako velmi talentovaná a vzdělaná žena.

Autor: Gabriela Kibicová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články