Špionka v zástěře: Její nejdůležitější misí bylo vaření rozkládajícího se masa. Výsledek byl fenomenální

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
julia child
julia child

Proslavila se jako jedna z největších kuchařek na světě. Byla také jednou z prvních žen, které měly v televizi kuchařkou show. Než se však Julia Child stala uznávanou kulinářskou mistryní, živila se jako špionka. Její první recept a zároveň největší úspěch měl co do činění s rozkládajícím se masem.

Julia Child se narodila v roce 1912 jako dcera dědičky papírenské společnosti a úspěšného bankéře.

Dostalo se jí kvalitního vzdělání, šel jí i sport. Díky své skoro dvoumetrové postavě se stala kapitánkou basketbalového týmu.

Z administrativní pracovnice špionkou

Později se dala na studium historie a toužila být spisovatelkou. Po studiu si našla práci jako sekretářka.

Její poklidná kariéra v administrativě trvala přibližně čtyři roky. Když se ale její země připravovala na vstup do druhé světové války, nabrala úplně nový, nevídaný směr.

Nejdříve pracovala jako dobrovolnice u Červeného kříže, poté sloužila také u civilní služby, která sledovala nepřátelská letadla vstupující do amerického vzdušného prostoru.

Julii to brzy nestačilo, a pokusila se o vstup do armády. Byla však odmítnuta kvůli své výšce. A tak začala pracovat na odtajněných vládních spisech.

Stala se výzkumnou asistentkou v pobočce tajné zpravodajské služby, předchůdkyni dnešní CIA. Postupně se vypracovala na vyšší pozice a získávala další dovednosti a větší odpovědnost.

Jejím prvním receptem byl repelent na žraloky

To ji přivedlo až k nevídané práci pro námořnictvo. V červenci 1942 se zúčastnila vývoje odpuzovače žraloků. Žraločí útoky byly vzácné, přesto dokázaly vyvolat paniku.

Američané toužili najít způsob, jak zvědavé či hladové žraloky odpudit. Někdy byly totiž jejich námořní výbušniny náhodně odpáleny právě jimi, protože si je pletli s potravou.

Po mnoha pokusech smíchal výzkumný tým, jehož byla Julia součástí, nejúčinnější repelent s názvem Shark Chaser.

Vznikla směs z extraktu z rozloženého žraločího masa, organických kyselin a solí mědi. Směs se pak vytvarovala do jakéhosi koláče, který páchl po mrtvém žralokovi, a ponořila k výbušnině. Jeho účinnost všechny překvapila.

V roce 1944 se Julia při pracovní cestě na Srí Lance seznámila s budoucím manželem Paulem, s nímž se odstěhovala do Paříže.

Po válce se stala nejslavnější televizní kuchařkou

Zde se zapsala do jedné z nejprestižnějších francouzských škol vaření. Ještě se dvěma nadšenými ženami napsala kuchařku, která ji otevřela dveře do televize.

Její kuchařská show byla mezi prvními svého druhu a představila nejen Juliiny mimořádné kulinářské schopnosti, ale milou povahu, kterou si získala diváky u obrazovek.

Vaření se Julia aktivně věnovala i po skončení programu v roce 1966, napsala spoustu dalších knih s recepty.

Z bývalé špionky a služebnice své vlasti se stala ikona, jíž zůstala až do své smrti v roce 2004.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články