Slovanská dívka Roxolana: Zajal ji sultán, věznil ji a zplodil s ní 6 dětí. Pak vládla po jeho boku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
roxolana
roxolana

V 16. století neměly ženy příliš vysoké postavení a bylo prakticky nemožné, aby se chudá dívka narozená v nízko postavené rodině dostala ke slávě a bohatství. Roxolaně se to ale podařilo.

Ačkoli podle mnohých šlo o intrikánku, která se snažila ovládnout zemi, oficiální příběh vypráví o chudé dívce, která se do přízně sultána dostala v podstatě náhodou.

Narodila se v polské Rusi, která byla velmi častým místem nájezdů Tatarů. Právě ti ji při plenění země zajali, a ona se tak dostala až na panovnický dvůr, nejprve jako zajatkyně a konkubína.

Rychle si získala sultánovu přízeň

Roxolana se společně s dalšími dívkami, zajatkyněmi ze své země, dostala před sultána jako obyčejná konkubína.

Byla to vlastně čest pro ty nejhezčí dívky. Ačkoli s nimi nebylo zacházeno zrovna nejvřeleji, měly tu čest posloužit samotnému vládci a vyhnout se tím jisté smrti.

Sulejman I. byl jedním z nejznámějších sultánů. Rychle si Roxolanu oblíbil pro její pověstnou krásu, ale také pro její chytrost.

V jeho harému byla jednou z mnoha žen, on se do ní ale postupně zamiloval, a dokonce pro ni začal psát verše, což byla tehdy pro ženu nejvyšší možná pocta.

Ačkoli měl Sulejman vlastní manželku, postupně se začal čím dál víc věnovat Roxolaně, nakonec si ji oficiálně vzal a ona se stala právoplatnou dědičkou země.

Podle některých to byla skromná dívka, podle jiných intrikánka a podvodnice

Roxolana se Sulejmanem měli společně celkem šest dětí. Roxolana směla v rámci svého úřadu přijímat umělce, zahraniční posly a velvyslance, prakticky měla v politice stejný význam jako její muž.

I když podle mnohých historiků byla skromnou ženou, která si vážila toho, že si ji panovník tolik oblíbil, mnozí tvrdí, že to byla obyčejná intrikánka.

Ať už to bylo díky skromnosti, nebo o panovníkovu přízeň skutečně Roxolana od začátku usilovala, nakonec se stala tou, která panovníkovi do mnohého mluvila a mnohé mohla sama řídit.

Z její iniciativy vznikla řada významných náboženských míst, v Instanbulu byly postaveny mešity a lázně, celkově se dá říci, že pro říši byla velkým přínosem.

Pokud se tedy dostala na trůn intrikami, rozhodně nepatřila k těm, kdo by říši chtěli jakkoli ublížit. Roxolana nakonec zemřela ve spánku v roce 1558.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články