Ruská sadistka: Své poddané mučila a ubila k smrti. Má na svědomí až tři stovky životů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Darha Saltykovova
Darha Saltykovova

Darja Nikolajevna Saltykovová byla ruská šlechtična, známá také jako sadistka a vražedkyně, která si své postavení ve společnosti zasloužila díky svému manželovi. I když nakonec byla za své činy potrestána, za dlouhé roky povraždila mnoho nevinných lidí.

Narodila se v roce 1730. Velmi brzy se vdala za šlechtice jménem Gleb Alexejevič Saltykov. Když její manžel zemřel, bylo Darje teprve dvacet pět let. V takto mladém věku po svém muži zdědila obrovské panství a nespočet služebnictva.

Zabíjela především své služebné

Právě z řad služebnictva si Darja vybírala své oběti. Mučila a zabíjela především nevolníky, povětšinou ženy. Dlouho bylo její chování přehlíženo, měla totiž ve společnosti vysoké postavení.

Se svým postavením měla známosti na příslušných úřadech, a ačkoli se o tom, co provádí, dobře vědělo, nikdo s tím nic nemohl udělat. A tak oběti na životech přibývaly.

Až po několika letech v roce 1762 sepsali příbuzní mrtvých petici, na jejímž základě byla šlechtična vyšetřována. Trvalo ale dalších šest let, než byla zatčena a odsouzena.

Celkově podle vyšetřování zavraždila třicet osm žen, mnohé informace ale tvrdí, že ve skutečnosti bylo obětí více, pouze se o nich oficiálně neví. Většinu obětí doslova ubila k smrti.

V jejím okolí došlo k dalším více než tři sta případům podivných smrtí a zmizení mladých žen, které ne vždy byly jejími služebnými, ale stopy vedly jasně právě sem.

Trestu smrti se vyhnula, zemřela v žaláři

Darja byla nakonec odsouzena k doživotí za mřížemi. Tehdejší úřady pro ni chtěly daleko horší trest, ale nevěděly si s ní rady, protože trest smrti byl zrušen v Rusku v roce 1754.

Proto existovala jediná možnost: Zavřít Darju po zbytek jejího života, aby nemohla už nikdy nikomu ublížit. Ve vězení strávila šlechtična několik let a nakonec zemřela 9. prosince 1801.

Darja Nikolajevna Saltykovová je velmi často srovnávána také s maďarskou panovnicí Elizabeth Báthoryovou, známou také jako Čachtická paní, která stejně tak v době své vlády zabila desítky svých služebnic.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články