První dáma Ivana Zemanová vystoupila na pietním aktu v Lidicích

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ivana Zemanova
Zdroj: Profimedia

Manželka prezidenta Miloše Zemana moc často na veřejnosti nevystupuje a drží se spíše v ústraní. Nyní se po dlouhé době Ivana Zemanová objevila na veřejnosti a promluvila k lidem. Bylo to u příležitosti uctění památky obětí z Lidic.

Pietní akt se konal v kladenském gymnáziu. Právě zde v roce 1942 strávily tři dny lidické ženy se svými dětmi poté, co bylo 10. června zastřeleno 173 lidických mužů. Po dlouhých třech dnech jim pak děti byly odebrány a většina žen zahynula na otravu výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chełmnu.

Výzdobu obstarali studenti gymnázia

Kromě první dámy se pietního aktu zúčastnili potomci přeživších a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

Dne 10. června tomu bylo právě 80 let, co došlo k vypálení Lidic. V současné době žije již pouze jeden přeživší. Je jím paní Jaroslava Skleničková, které je 96 let a která se ze zdravotních důvodů nemohla akce zúčastnit.

Výzdobu připravili studenti gymnázia na místě, kde byly lidické ženy se svými dětmi naposledy. Podlaha tělocvičny byla pokryta květy bílé a červené barvy. Dále zde byly listiny se jmény dětí.

Tyto hrůzné okamžiky připomněl v proslovu Stehlík: „Strávily tady následující tři dny plné hrůzy.“

Pietním místem byla kromě tělocvičny i socha Lidické matky, jejíž autorkou je Marie Uchytilová a kde hosté také pokládali květiny.

Projev první dámy

Právě u zmíněné sochy promluvila první dáma se svým krátkým projevem.

„Já bych chtěla vyjádřit úctu a obdiv přeživším i jejich blízkým za to, jak se vyrovnali s jejich vzpomínkami, které jsou bolestné a citlivé,“ uvedla Zemanová.

Jak Blesk připomíná, první dáma se účastní veřejných akcí minimálně a s médii nekomunikuje. Její poslední vystoupení před novináři proběhlo v říjnu, když informovala o zdravotním stavu prezidenta a žádala o soukromí pro svou rodinu v těžkých chvílích.

Květinové dary k soše přinesli také například středočeská hejtmanka Petra Pecková, poslanec Vojtěch Munzar či primátor Kladna Milan Volf.

Zdroj: Blesk

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články