Hypatia z Alexandrie: Fanatici ji svlékli, ztloukli a bezdůvodně zabili. Mohl za to tvrdohlavý muž

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
hypatia z alexandrie
hypatia z alexandrie

Hypatie byla jednou z prvních žen, které studovaly a učily matematiku, astronomii a filozofii. Jejím domovem byla Alexandrie. Její osud byl však tragický, stala se obětí vraždy. A to z dosti pochybného důvodu.

Město Alexandrie založené Alexandrem Velikým v roce 331 před naším letopočtem se rychle stalo centrem kultury a učení starověkého světa.

V roce 48 před naším letopočtem město však dobyl Caesar.

Působila uprostřed náboženských bojů

Když se v roce roce 364 Římská říše rozpadla a Alexandrie se stala součástí východní poloviny. Sužovaly ji náboženské boje mezi křesťany, Židy a pohany.

Hypatia byla dcerou matematika a astronoma Theona, kdo byla její matka, je dodnes záhadou. Její otec byl i jejím učitelem

Brzy začala psát vlastní práce a učila studenty u sebe doma. Dopisy jednoho z těchto studentů, Synesia, naznačují, že tyto lekce zahrnovaly i navržení astrolábu,  přenosného astronomického kalkulátoru.

Kromě odborných znalostí jejího otce se Hypatia prosadila jako filozofka. Její veřejné přednášky byly populární a přitahovaly davy.

Nikdy se nevdala, přesto ji vztah s mužem přivedl do záhuby

Hypatia se nikdy nevdala, pravděpodobně žila v celibátu. Říká se však, že byla temperamentní a v Alexandrii vzbuzovala zvláštní úctu.

Mezi její obdivovatele patřil i alexandrijský guvernér Orestes. Její vztah s ním by nakonec vedl k její smrti.

Orestes byl křesťan, ale nechtěl podstoupit moc církvi, což ho přivedlo do křížku s Cyrilem. Jeho stoupenci se ho neúspěšně pokusili zavraždit.

Hypatia však byla jako pohanka a žena bez jakékoliv ochrany snadnějším terčem.

Svlékl ji a ubili k smrti

Jednoho dne, zřejmě v roce 415 nebo 416, ji v ulicích Alexandrie dav fanatiků vedený Petrem Lektorem vytáhl z kočáru a odtáhl ji do kostela.

Tam ji svlékl a ubil k smrti. Poté bylo její tělo roztrháno a spáleno aktéry této brutální vraždy.

Hypatia se mezitím stala symbolem feministek, mučednicí pohanů a ateistů a postavou v beletrii.

V roce 2009 ji ztvárnila Rachel Weisz ve filmu Agora. Snímek však vypráví fiktivní příběh točící se okolo záchrany knihovny před křesťanskými fanatiky.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články