Král klaunů: Bavil diváky tak moc, že to bylo zdraví nebezpečné. Přesto si našel důvod k sebevraždě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
klaun uvodni
Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Klauni vždy byli nedílnou součástí cirkusové zábavy. Svými kousky bavili miliony diváků po celém světě. Žádný z moderních amerických klaunů nebyl tak známý ani oblíbený jako Frank Oakley. Diváci ho však znali spíše pod jeho přezdívkou Slivers.

Přezdívku Slivers, v češtině tříska, získal Frank díky svému vzhledu vytáhlého, hubeného chlapíka. Frank Oakley byl nejpopulárnějším cirkusovým klaunem své generace, králem klaunů.

Než se do popředí dostali filmoví komikové jako Charlie Chaplin, roli bavičů zastávali právě klauni z kočovných cirkusů. A pro budoucí filmové komiky byli právě klauni jako „Slivers“ přímou inspirací.

Frank Oakley se narodil ve Švédsku do rodiny koncertních zpěváků. Umělecké prostředí ho zřejmě ovlivnilo a zamiloval se do cirkusu. Ve čtrnácti letech si začal přivydělávat jako hadí muž a o dva roky později vstoupil do cirkusu. Rodiče ho sice přesvědčili, aby se zapsal na Michiganskou univerzitu, ale komediantství Franka lákalo víc, a tak ze studií zběhl.

První cirkus, ve kterém vystupoval se svojí show, byl Cirkus Andrewa MacDonalda. V roce 1897 se přidal k americké putovní cirkusové společnosti Ringling Bros, která se později spojila s cirkusem Barnum & Bailey. Tato cirkusová společnost byla označována jako nejlepší show na Zemi.

Lékařský dozor u Oakleyho vystoupení

Zde si „Slivers“ brzy získal takové renomé, že vydělával i tisíc dolarů za týden. Byl známý tím, že vystupoval sólově, publikum si dokázal získat a zcela ho ovládnout. Dokonce prý u jeho vystoupení musel být přítomen lékař, jelikož diváci propukali v takový smích, až to mohlo být nebezpečné.

klaun

Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Jeho nejznámějším kouskem byl baseballový zápas dvou týmů, kdy dokázal předvést všechny hráčské posty v obou týmech. Vystupoval i v několika dalších cirkusech, estrádách a byl uveden i ve větších show na newyorském hipodromu.

Diváci dali přednost filmovým komikům

V roce 1902 se oženil s varietní zpěvačkou Nellie Dunbar a měli spolu dceru Ruth.

S příchodem filmů a superhvězdy Charlieho Chaplina (jeho filmový debut se objevil v roce 1914) byl „Slivers“ jako americká komediální ikona nahrazen. Nabídky na show postupně přestaly přicházet a pozornost diváků se více soustředila na filmové plátno.

Milenka zlodějka

Po smrti manželky se Oakley bláznivě zamiloval do mladičké herečky z estrády, Violy Stoll. Poblázněný zůstal i poté, co byla zatčena za krádež šperků jeho zesnulé ženy, které měla zdědit dcera Ruth.

Nic netušící klaun totiž původně krádež nahlásil. Nevěděl však, že policii přivede k nečekané zlodějce – milence Viole. Ta byla za krádež odsouzena na tři roky vězení.

Smutný konec velkého klauna

Nešťastný a stále zamilovaný Oakley se marně pokoušel o její podmínečné propuštění a přišel i s nabídkou sňatku. Viola ho však odmítla a on se nedokázal smířit s tím, že se do vězení dostala jeho vinou.

Frank „Slivers“ Oakley se proto rozhodl spáchat sebevraždu. 8. března 1916 se ve svém pokoji v New Yorku udusil plynem.

Zdroj: en.wikipedia.org, ourgame.mlblogs.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články