Kočky jako symbol Satana: Ve středověku se s nimi nakládalo otřesným způsobem, jehož byste nikdy nechtěli být svědky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Symbolika kočka
Symbolika kočka

Kočka dnes není v domácnosti téměř žádným překvapením. Je to zvíře, které se skvěle hodí k domu na vesnici, ale dokáže celkem spokojeně žít i v bytě. I dříve lidé chovali kočky pro své potěšení, nastaly však časy, kdy to bylo téměř nezákonné.

Černá kočka přináší smůlu. Tomuto pořekadlu nejspíš věří jen málokdo. Ale dříve byly kočky všeobecně považovány za symboly zla, především ty s tmavou srstí. Za působení papeže Řehoře IX. dokonce došlo k jejich cílenému pálení.

Někteří lidé spekulují o tom, že papež vykonávající svůj úřad v letech 1227–1241 měl z koček zkrátka fóbii. Oficiálním důvodem, proč nechával Řehoř IX. kočky chytat a spalovat, mělo být ale něco úplně jiného.

Jsou ztělesněním samotného Lucifera

Řehoř IX. věřil tomu, že kočky jsou ztělesněním samotného Lucifera, a to nejen ty černé, které jsou mu ještě navíc podobné, ale i všechny ostatní, které se svými odlišnými barvami pouze maskují.

Jeho teorie byla založena na vyprávění inkvizitora Konráda z Marburgu. Ten ho nabádal, aby se všech koček zbavil, a poté, co mučení několika osob přineslo informace o tom, že je za jejich činy skutečně vedla kočka, papež jeho rady poslechl.

Je dnes nejspíš samozřejmostí, že mučené osoby doznaly skutečnost o spojitosti koček a hříchů jen kvůli bolesti, kterou trpěly během mučení. V dané době to ale stačilo.

Roku 1233 bylo Řehořem IX. vydáno oficiální pravidlo, které říkalo, že každá rodina vlastnící kočku ji musí spálit, a pokud by se snad někomu podařilo chytit kočku divokou, má s ní naložit úplně stejně.

Bohužel se později ukázalo, že lidstvo sužuje mor, který přenášejí krysy a blechy. Vyhubení jejich hlavních predátorů se tak neprokázalo jako ten nejlepší nápad.

Kočka patří ke každé čarodějnici

Řehoř IX. nebyl ale jediným paranoidním papežem, který věřil tomu, že kočky jsou nepřátelé lidstva. Podobně se k nim postavil i Inocenc VIII., který se do úřadu dostal koncem 15. století.

Tehdy byla ve světě éra čarodějnic a jejich upalování. A jelikož lidé začali věřit na základě informací od církve tomu, že každá čarodějnice má doma kočku, nařídil Inocenc, aby s nimi bylo naloženo stejně jako se ženami ovládajícími magii.

Ty byly tehdy převážně mučeny a později upalovány zaživa. I kočky v každé rodině tak skončily spálené na popel. A tradice zabíjení koček bohužel přežila po dlouhá staletí.

I v dnešní době má církev s domácími mazlíčky problém. Na jednu stranu rozšířila svou nenávist nejen na kočky, ale i psy a jiná zvířata. Na druhou stranu se už jedná spíše o negativní přístup k mazlíčkům, nikoli o příkaz se zvířat zbavovat.

Lidé totiž podle průzkumů utrácejí nejvíce za jídlo, oblečení, léky a kosmetiku. Hned na pátém místě jsou ale domácí mazlíčci, což není správné. Z tohoto důvodu jsou domácí zvířata církví spíše zavrhována.

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články