Dnes je den Hvězdných válek. Ideální příležitost pro filmový maraton s vaší polovičkou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Star Wars
Zdroj: Profimedia

Česky se jim někdy říká také Hvězdné války, jinak se ale i u nás o těchto filmech mluví jako o Star Wars. Celkem devět filmů žánru open space vytvořil autor George Lucas. A postupem času se ze Star Wars stalo mnohem víc než jen filmová série.

První film byl uveden již v roce 1977. Jelikož se velmi rychle stal celosvětovým hitem, následovaly ho další díly. Poslední film prozatím pochází z roku 2018, je ale pravděpodobné, že můžeme očekávat další.

Hlavní zápletkou filmů je konflikt mezi řády Jedi a Sithy. Hlavní postavou je temný rytíř Darth Vader. Kromě hlavní dějové linie má ale série filmů mnoho vedlejších zápletek.

Jak se z filmu stala franšíza

Star Wars dnes nejsou jen filmy. Jde o franšízu, což je ve své podstatě systém marketingu produktů spojených s daným tématem. Darth Vader není jen postava, ale symbol.

Série Star Wars v současné době zahrnuje produkty v mnoha mediálních oblastech. Má filmy, seriály, videohry a komiksy, které mezi sebou vzájemně spolupracují a vytvářejí velký fiktivní svět.

Oslavte den Star Wars

4. květen je již několik let oficiálně slaven jako Den Hvězdných válek nebo také jako Star Wars den. Nejprve se předpokládalo, že myšlenka tohoto svátku vymizí, ale nakonec se uchytil a dnes se slaví již dvacet let.

Poprvé byl oslaven 4. května v roce 2001. Mezi první oficiální slavnosti Star Wars dne patřila soutěž o kostýmy a filmový maraton. Lidé si užili také písně z filmů a stánky s tematickými předměty.

Od té doby se festival koná každoročně a stala se z něho tradice, která přitahuje stále více a více fanoušků. I když jde o datum, které fanoušci znají, oficiálně není svátek ještě nikde zapsán.

Od té doby, co byly Hvězdné války předělány studiem Disney, se ale uvažuje o tom, že by byl oficiálně zapsán na seznam mezinárodních dnů. Zda k tomu skutečně dojde, je ale otázkou.

Oslavte svátek s přáteli

Pokud jste fanouškem Hvězdných válek, 4. května sezvěte přátele a oslavte den společným maratonem. Pokud někteří z nich nemají ani tušení, o čem filmy jsou, je to přece jen o důvod víc je pozvat. To samé platí, pokud je vaše drahá polovička fanouškem a vy zhlédnutí těchto snímků zarytě odmítáte bez pádného důvodu.

Na internetu se dá navíc objevit spousta předmětů, kterými si den ještě zpříjemníte. Párty ve Star Wars tričkách je rozhodně ideálem pro všechny nadšence a figurka Dartha Vadera v pokoji žádného fanouška nesmí chybět.

V mnoha zemích se navíc konají festivaly, na které chodí lidé v kostýmech a oslavují svou lásku ke Star Wars společně se stovkami dalších milovníků těchto filmů.

Letos kvůli opatřením, která s sebou přináší koronavirová situace, nejspíš nebude možnost oslavovat filmy veřejně. Nicméně za rok nebo za dva by ti největší fanoušci rozhodně měli vyrazit na některý z festivalů.

A kdo ví, třeba do té doby propukne nějaký i u nás. Prozatím ale doporučujeme slavit v pohodlí domova a užít si sérii vašich oblíbených filmů společně s přáteli.

Zdroj: starwars.com, daysoftheyear.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články