DomovKomerční sděleníŽivotní styl

Vyzrajte na vedro i bez klimatizace

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zena horko
Zdroj: Shutterstock

Letní teploty jsou příjemné venku v přírodě, doma už to taková výhra není. Jenže jak mít v interiéru únosnou teplotu, aniž byste museli hned pořizovat klimatizaci?

Větrejte jen v noci

Venkovní teploty jsou přes den mnohdy vyšší než teplota v místnosti. Větráním si tak domů pouštíte hlavně teplo. Vyměnit vydýchaný vzduch za čerstvý je sice důležité, ale v tropických dnech otevírejte okno jen na krátkou dobu. Pořádné větrání nechte až na večer a okno nebo balkonové dveře mějte otevřené ideálně celou noc, aby vám z venku šel dovnitř příjemný chládek. Nezapomeňte do okna nainstalovat síťku proti hmyzu, ať si s chládkem dovnitř nepřivábíte i komáry.

Ochlaďte se během spánku

Čas zimních peřin je dávno pryč. Místo nich zvolte lehké letní peřiny, které bývají velmi tenké a poskytují ideální tepelný komfort. Nejlépe uděláte, když je povléknete do povlečení z bavlněného saténu nebo lnu. Oba materiály dobře sají pot a příjemně chladí. Flanelové povlečení nebo bavlnu o vysoké gramáži nechte raději na chladnější měsíce.

TIP: Pokud máte velkou lednici nebo mrazák, dejte do nich před spaním na chvíli vychladit polštář a peřiny zabalené ve fólii nebo igelitové tašce.

Spanek

Zdroj: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com

Nechte slunce za okny

Nejen otevřeným oknem se dovnitř dostává teplo. Pokud vám do místnosti praží polední slunce, budete si za chvíli připadat jako ve skleníku. Raději přes den zatáhněte závěsy, ať sluneční paprsky držíte na uzdě. V ložnici, kde netrávíte den, použijte zatemňovací (blackoutové) závěsy, které slunce prakticky nepropustí. V ostatních místnostech stačí obyčejné závěsy, rolety nebo venkovní žaluzie, které slunce odrazí, ale zároveň nebudete mít doma úplnou tmu. Vnitřní žaluzie na snížení tepla až tak vhodné nejsou, odráží totiž do místnosti teplo, které dovnitř už proniklo skrz okenní tabule.

TIP: Nalepte si na okna protisluneční fólie, které dokáží odrazit až 80 % slunečního záření. V zimě pak fungují jako izolace a zmenšují tepelné ztráty. Fólie se nehodí v případě, že doma pěstuje pokojové rostliny.

Postel

Zdroj: Photographee.eu / Shutterstock.com

Přizvěte na pomoc vodu i led

Odpařující se voda dokáže místnost poměrně příjemně ochladit. Pomáhá dát na stůl mísu s ledem, nebo vytřít podlahu studenou vodou. Další možností je namočit závěsy (k tomu lze použít rozprašovač), ze kterých se voda začne díky slunci rychle odpařovat a místnost se začne ochlazovat.

Vypněte sporák a zapněte ventilátor

Vařením vzniká velké množství tepla, které jen tak nevyvětráte. Přes den si raději dejte zeleninový salát a vaření nechte až na večer. Stejně tak dokáže interiér vytopit sušička nebo výkonný počítač. Ideální spotřebič, který byste měli mít zapnutý, je ventilátor. Neochlazuje sice vzduch v místnosti, ale tím, že ho rozpohybuje, bude teplota pocitově mnohem snesitelnější. Dejte za ventilátor láhev se zmrzlou vodou, nebo před něj postavte mísu s ledem. Díky tomu se proudící vzduch ochladí aspoň o trochu.

TIP: Když místo sušení prádla v sušičce rozvěsíte prádlo na sušák, ochladí vám odpařující se voda vzduch v místnosti.

Zena meditace

Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

Vytvořte si doma džungli

Pokojovky jsou v módě, tak proč si nevytvořit doma příjemnou džungli. Nejenže lahodí oku, ale také díky ní budete mít doma příjemnější mikroklima. Když navíc budete rostliny rosit, přirozeně si ochladíte vzduch v místnosti. Jen nedávejte květiny do pokoje se zatemňovacími závěsy. Přeci jen, každá květina potřebuje k růstu světlo.

K tomu všemu se ještě můžete ochladit ledovým drinkem nebo domácí zmrzlinou. Případně můžete načerpat inspiraci od pouštních národů, kde se naopak chladí horkým oslazeným mátovým čajem. Je jen na vás, co je vám příjemnější.

Autor: redakce


Související články