Kysličník se nepoužívá jen k dezinfekci ran a při barvení vlasů. I v domácnosti je účinným pomocníkem

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
kyslicnik
kyslicnik

Peroxid vodíku neboli lidově kysličník je jedním z nejlepších přírodních čistících prostředků. V žádné domácnosti by tak neměl chybět. Všestranného pomocníka užijete při úklidu koupelny a toalety, při odstraňování skvrn i mytí nádobí. A ještě k tomu stojí pár korun.

Kysličník máme zaškatulkovaný nejvíce asi jako sloučeninu, která dezinfikuje rány, a také bělidlo. Označení „peroxidová blondýna“ je odvozeno právě z něj. Má však i čistící a antiseptické účinky.

Používejte ho při praní i mytí nádobí

Snažíte-li se o ekologickou domácnost, určitě zkoušíte různé způsoby praní. I při této činnosti můžete peroxid vodíku použít. Stačí přidat šálek či dva této látky do vašeho prádla a nechat hodinu namočené. Poté oblečení přesuňte do pračky a vyperte jako obvykle v nějakém šetrném pracím prostředku.

Výsledek bude skvělý, jelikož kysličník funguje jako skvělá bělicí alternativa ke komerčním chemickým prostředkům. Podobně to funguje i u mytí nádobí.

Účinná dezinfekce povrchů

Došla vám doma dezinfekce? Nevadí, kysličník poslouží velmi dobře. Dezinfikuje povrchy, takže jej můžete použít při úklidu koupelny a toalety. WC mísu postříkejte roztokem peroxidu a vody a nechte působit přes noc. Postřik bude účinný i na vašem sprchovém závěsu.

Aplikujte nebo na vaši ledničku, myčku nádobí či mikrovlnnou troubu. Navíc z nich odstraní skvrny od zbytků jídla a jiné neplechy. Také se kolem nich nebude točit otravný hmyz.

Dezinfikovat peroxidem vodíku můžete i jiná elektronická zařízení. Stejně jako u předchozího kroku, i zde stačí aplikovat pár kapek kysličníku na utěrku z mikrovlákna a otřít váš mobilní telefon, monitor, klávesnici od počítače či notebook.

Na těchto místech se rády množí bakterie, které pak prsty přenášíme zase jinam. Proto je důležité elektroniku pravidelně dezinfikovat a čistit.

Ochraňte ovoce i rostliny

Smícháním šesti šálků vody a čtvrtiny šálku kysličníku získáte roztok, jejž můžete použít na vaše ovoce a zeleninu. Ta bývá ošetřena pesticidy a různými chemikáliemi. Pokud ovoce a zeleninu tímto roztokem omyjete, ochráníte se před konzumací těchto látek. Navíc se nebudou tak rychle kazit a vadnout.

I proti plísni na vašich květinách kysličník účinně bojuje. Dejte ho trošku do vody, kterou jste si předtím nalili do rozprašovače, a aplikujte na napadené listy. Plíseň nebude mít šanci.

Text: Alice Konopásková

Související články