Jedna věc u vás doma je dvacetkrát špinavější než záchodové prkénko. Co byste měli okamžitě vyčistit?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nejspinavejsi vec doma
Zdroj: Shutterstock

Ráno ho používají děti, když se dívají na pohádky. Pak ho přes den maminka v domácnosti čtyřikrát přendá z místa na místo, když uklízí. A večer s ním zasedne otec k fotbalu. Řeč je o dálkovém ovladači k televizi a my se vás teď ptáme: Jak často ho čistíte?

Pravděpodobně většina z vás ani neví, že by se mělo dálkové ovládání nějak speciálně čistit. Jenomže si uvědomte, jak často na něj saháte vy i vaše rodina a kolikrát ho měl v ruce někdo z vašich přátel.

Záchodové prkénko sice také používáme denně, jenomže toaleta prochází každých pár dní důkladným úklidem. A co se týče bakterií a nečistot, rozhodně jich na záchodovém prkénku není tolik, co na ovladači.

Až o 2000 % více

Společnost ScS provedla nedávno výzkumy na několika předmětech v mnoha domácnostech. Zkoumány byly nečistoty nejen na záchodovém prkénku a ovladači, ale také na kobercích a dalších místech, kde se mohou ve velkém nacházet bakterie.

Výsledky byly šokující. Ukázalo se, že ve většině domácností jsou ovladače čištěny pouze obyčejnými ubrousky na stírání prachu v rámci běžného domácího úklidu. Což rozhodně nestačí vzhledem k tomu, jak často je používáme.

„Lidé si ovladač předávají z ruky do ruky, mnohdy ani neví, kolik jejich přátel ho drželo v ruce. Chytáme ho zpocení, když u televize cvičíme, zachytávají se na něm chlupy domácích mazlíčků, přepínáme s ním televizi s rukama mastnýma od brambůrků,“ píší vědci.

„Není se čemu divit, že se na ovladačích v průměru vyskytovalo až o 2000 % více bakterií než na záchodovém prkénku, které se pravidelně čistí a o které se lidé starají. Každého zkrátka napadne umýt místo, kde vykonává potřebu, ale už málokomu dojde, že ovladač je tak nebezpečným předmětem.“

Představte si, že doma máte malé dítě, které všechno strká do pusy. Ovladač není výjimkou, a může tak způsobit miminku závažné problémy. Přitom stačí přípravky na čištění elektroniky, hadřík a minuta denně, během které ovladač otřete.

Tím sice riziko úplně nezmizí, ale rozhodně se sníží. A vy si budete moci být jisti, že jste udělali alespoň to potřebné minimum, aby byl předmět, který denně používáte, pro vaše zdraví bezpečný.

Představte si…

Ano, ovladače ve vašem vlastním domě či bytě jsou plné bakterií a mohou vám ublížit. Ale představte si, co teprve takové ovladače v různých rekreačních zařízeních nebo nemocnicích.

V hotelovém pokoji se střídají hosté jako na běžícím páse a nikdy nevíte, kdo ovladač držel v ruce před vámi. A pokud si třeba po toaletě neumyl ruce (ano, i takoví mezi námi existují), rozhodně to riziku nákazy nějakou nemocí neubralo.

V nemocnicích možná ovladače čistí, ale pravděpodobně z nich také pouze setřou prach a s nějakým hloubkovým vyčištěním si nikdo hlavu neláme. A přitom právě zde jsou bakterie jako doma.

Kdykoli tak budete mít chuť si pustit televizi, dobře se zamyslete, zda vám to za to riziko stojí. Při používání cizího ovladače mějte po ruce dezinfekci. A ten u vás doma opravdu pravidelně a poctivě čistěte.

Zdroj: sonohealthcare.com, cleaning.lovetoknow.com, goodto.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články