Dodají vitamíny a podpoří imunitu. Naklíčit semínka přitom zvládne úplně každý

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
klicky
klicky

Klíčky jsou stále častěji diskutovaným tématem. Čím dál více lidí si totiž uvědomuje, jaké benefity přináší a co všechno díky nim můžeme získat. Klíčky jsou nejen výborným zdrojem důležitých vitamínů, ale obsahují také potřebné minerály nebo neméně prospěšné enzymy.

Nejjednodušší se možná na první pohled jeví klíčky koupit v obchodě. Ale proč? Na klíčení semínek vůbec nic není a hravě si s tímto úkolem v pohodlí domova poradí úplně každý. A z klíčků pak bude mít hned dvojnásobnou radost!

Co všechno se dá klíčit?

Budete mile překvapeni, co všechno si doma můžete nechat naklíčit. Následně si můžete užívat benefity, které vám čerstvé klíčky přinesou.

Možná nejčastější volbou na klíčení jsou luštěniny, kam můžeme zařadit hrách, čočku, fazole nebo také cizrnu. Klíčit však můžete také obiloviny, jako je třeba žito nebo špalda.

Zapomenout nesmíme ani na řeřichu, u které je ale potřeba počítat s delší dobou klíčení a růstu.

V čem můžete klíčit doma?

Je potřeba takový pomocník, ve kterém nestojí voda a který se dá snadno proplachovat. Jako jedna z možností se nabízí speciální klíčící misky, jež si můžete pořídit. Pokud ale nechcete utrácet za speciální vybavení, můžete na to jít i jinak.

Pro klíčení pěkně v pohodlí domova se dá naprosto skvěle použít obyčejné sítko. Do toho dáte klíčky, necháte je kapat do misky a pro zajištění tepla sítko přikryjete talířem. Další možností je použití obyčejné zavařovací sklenice. Klíčky dáte dovnitř sklenice a přes víko přetáhnete gázu, kterou zajistíte gumičkou.

Jak začít?

Ze všeho nejdříve potřebujete semena. Záleží jen na vás, co se rozhodnete nechat si doma naklíčit. Jakmile budete mít vybráno, nasypte semínka do nádoby a zalijte je vodou tak, aby byla ponořená. Několik prvních dní dejte nádobu s klíčky na tmavší místo, pak je můžete nechat pohodlně na světle.

Ať už budete klíčit cokoli, důležitý je tento postup: namočit, propláchnout a nechat okapat. Klíčkům se věnujte dvakrát denně – nezabere to příliš mnoho času, jen pár minutek a svědomitost se vyplácí.

Proč vůbec klíčit? V čem klíčky prospívají?

Jak již bylo řečeno – klíčky jsou nadupané vitamíny, minerály a enzymy. Obsahují pro lidské tělo celou řadu prospěšných látek. Pravidelná konzumace podporuje imunitní systém a zásobuje tělo potřebnými živinami.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články