Veronika Arichteva našla způsob, jak zvládat synovu agresi. K respektující výchově jí dala základ babička

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Veronika Arichteva s manzelem
Zdroj: Profimedia

Veronika Arichteva šla doslova s kůží na trh, když se přiznala, že nezvládá agresi svého syna. Ačkoliv byla sama vychovávaná autoritativními rodiči, rozhodla se změnit přístup a syna vychovávat jinak. Její respektující výchovu ne všichni uznávají a prý jí chodí zprávy od fanoušků, dle kterých bude její syn rozmazlený. Herečka je však přesvědčená, že vše je na dobré cestě.

Mimochodem, právě neshody ohledně výchovy mezi Veronikou a Nikol Leitgeb mají být jednou z příčin rozpadu tria 3v1. Rozpad a hádky ale všechny členky tria opakovaně popřely.

Syn začal mlátit všechny kolem sebe

„Je to asi tak rok, kdy Luka začal bejt takovej malej agresor. Nepůjčení hračky, předjetí na koloběžce, slovo NE, zácpa v autě… Cokoliv, kdy zažil větší negativní emoci. Bouchne. Občas. Kámoše, Ebbinu, mě, Bisiho, babičku,“ začala herečka dlouhý příspěvek na svém instagramu.

Herečka se přiznala, že musela vyhledat pomoc psychoterapeutky, která jí vysvětlila, co dělá špatně. Rozhodla se, že svůj příběh zveřejní proto, aby ostatním maminkám ukázala, že v tom nejsou samy, a napsala jim svou zkušenost.

Každá maminka totiž reaguje stejně: ihned po agresi dítěte se mu snaží vysvětlit, že něco udělalo špatně. Jenže dítě to ví a slyšet to nechce, protože je plné emocí.

Psychoterapeutka to herečce vysvětlila na příkladu s manželem. Pohádá se s kamarádkami, jde si postěžovat manželovi a ten jí ještě vynadá, že je zlá a že se takhle nemá chovat.

„Kdyby mi dal najevo, že mě chápe, a pak věcer se k tomu vrátil znova až budu v klidu a řekl, že jsem to přehnala, jestli jim nechci napsat, že mě to mrzí a omluvit se… tak jsem přesvědčená, že to udělám, protože mně to bude rozhodně už líto,“ vysvětluje Veronika.

A takhle to prý funguje i u syna Luky, kterému řeči hned poté nepomáhají.

Nyní se situace uklidnila

Zpětně se herečka k období vrátila a připustila, že to bylo velmi náročné, a nechtěla dokonce chodit ven.

„My jsme fakt měli období, kdy jsem s ním ani nechtěla chodit na hřiště, protože jsem se té situace bála. A to se ani nemuselo nic stát,“ uvádí server Kafe.

To už mají ale máma se synem naštěstí za sebou a v nejnovějším rozhovoru pro Prima Ženy herečka uvedla, že se situace u nich doma zklidnila.

„Situace zvládám už líp a zvládá je líp i Luka. Snažím se je řešit tak, že mám pro něj pochopení. Vzteká se z nějakého důvodu, něco se mu nelíbí, a to je naprosto v pořádku. Řeknu mu: ano, vidím, že se zlobíš, pak řeknu, proč si myslím, že se zlobí, a čekám, co se bude dít. Většinou za mnou přišel, obejmul mě a je to dobrý,“ uvedla.

Vzala si k srdci radu psychoterapeutky, nejdříve tak prý přiznají synovu emoci, a teprve když se uklidní, vysvětlí mu, proč situace nebyla v pořádku.

Základ k respektující výchově má od babičky

Pro herečku bylo těžké najít balanc, ale naštěstí měla skvělý základ od babičky. V rozhovoru pro Deník totiž přiznala, že rodiče vedli výchovu autoritativně.

„Hodně času jsem trávila u babičky, kterou jsem milovala a která je pro mě dodnes symbolem ženy. Nikdy nám nedala na zadek nebo nás výrazněji okřikla. Vždy mi dávala prostor na názor a myslím si, že právě babička k nám se ségrou s tím respektem přistupovala a zároveň jsme my měly respekt k ní,“ prozradila, kdo ji naučil respektující výchovu.

V rozhovoru také uvedla, že jí na instagram chodí zprávy od sledujících, kteří ji upozorňují na to, že respektující výchova je rozmazlující.

Ona sama to tak ale nevnímá a je moc ráda, že má podporu v manželovi, který je dle ní klidný a vyrovnaný. A hlavně má dodnes problém říkat lidem ne a myslí si, že je to vlivem výchovy.

„My jsme doma moc často říkat ne nemohli. Chtěla jsem ještě zůstat na pískovišti, ale máma řekla ne, prostě jdeme. Takže tady to se na mně podepsalo,“ dodává herečka, proč chce výchovu syna pojmout jinak.

Zdroje: Instagram, Kafe, Prima ženy, Deník, OnlyU

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články