Velikonoce na Slovensku: Chlapci polévají děvčata studenou vodou. K obědu se jí bramborový salát

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Velikonoce
Zdroj: Shutterstock

O tom, že rozdíl mezi Velikonocemi u nás a například ve Velké Británii je velký, nikdo nepochybuje. Pár zvyků se sice podobá, jinak ale slavíme svátky úplně jinak. Jak je to ale s našimi sousedy Slováky? Jaké tradice na rozdíl od nás dodržují?

Pro Slováky mají Velikonoce především daleko větší duchovní rozměr než pro nás, uvádí iRozhlas. A to především v malých obcích, kde se lidé během slavností oblékají dokonce do krojů. Tradice sice v posledních letech upadá a především mladší generace o ni ztrácí zájem, mnoho lidí ji ale dodržuje.

Šibačka versus oblievačka

I u nás se zachovala v některých regionech takzvaná oblévačka. Dívky mají právo chlapce polít vědrem studené vody, pokud je přijdou pomlázkou vyšlehat až po poledni. Na Slovensku je to ale jinak.

V některých oblastech země se dívky stejně jako u nás šlehají pomlázkou, v jiné se ale polévají vodou. A někde se dodržují obě pravidla.

„Musí se na to jít pěkně, něžně, s citem a s láskou. Mrská se po nohou, aby se holky celý rok líbily. Potom se trošku polijí vodou, aby byly zdravé. Na vesnicích se dívky rovnou hází do ledového potoka,“ říká pro Lifee například slovenský herec Maroš Kramár.

Jinak ale Slováci dodržují poměrně podobné tradice jako my. Rozdávají sladkosti dětem, barví vajíčka, pletou pomlázky.

Sváteční oběd

U nás se na Velikonoce peče mazanec, tradičně se dělá velikonoční nádivka a beránek. Jen málokdo z nás si ale spojí velikonoční den s bramborovým salátem. Na Slovensku většina rodin právě toto jídlo ve svátek konzumuje, píše Chytrá Žena.

Blesk pro Ženy doplňuje, že Slováci na Velikonoce jedí ve velkém klobásy, tradičně dělají studenou polévku z kyselého mléka a křenu, ale také z mléka a vajec vyrábí takzvanou hrudku, nebo někdy také syrek.

Zdroj: Blesk pro Ženy, iRozhlas, Magazín Aktuálně, Chytrá Žena, Lifee

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články