V 70. letech milovali Jiřího Schelingera všichni. My jsme našli jeho bratra a ukážeme vám, jak vypadá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jiří Schelinger
Zdroj: soukromý archiv Milana Schelingera, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Rocková hvězda sedmdesátých let, jejíž hity jako Holubí dům, Šípková Růženka nebo Jsem prý blázen jen rezonují mezi lidmi dodnes, je necelých čtyřicet let po smrti. Jiří Schelinger ale nebyl jediným, kdo byl v rodině nadaným hudebníkem.

Milan Schelinger vyrůstal v pražských Nuslích společně se svým o rok starším, a mnohem známějším bratrem Jiřím.

V dětství bývali „sígři“, co ze školních lavic nosili domů dvojky z chování. Milan se vyučil stavebním zámečníkem, Jiří školu nedokončil a v průběhu učení na instalatéra raději odjel na turné.

Zatímco Jiří jezdil v NDR a Bulharsku po barech, Milan se po škole živil jako pokládač laminátových podlah a jednu dobu také jako pracovník márnice.

Hudbu má v krvi

Později propadl hudbě stejně jako bratr. Ostatně oba to mají v krvi, jejich otec byl učitelem hudby a právě on naučil v dětství Milana hrát na kytaru.

Od roku 1980 byl součástí skupiny, se kterou vystupoval bratr Jiří. Po jeho tragické smrti pokračoval ve spolupráci s Františkem Ringo Čechem. Spolupracoval také se skupinou The Plastic People of the Universe.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let se oženil a začal pracovat u vodních zdrojů jako čerpač. Pauza od hudby mu dlouho nevydržela a v roce 1994 založil skupinu Milan Schelinger Band, se kterou vystupuje dodnes.

Milan s kytarou

Zdroj: Milan Schelinger

Kromě hudebního nadání se věnuje také výtvarnictví. Krátce se angažoval i v politice, ale zůstává hlavně hudebníkem, který hrdě nese odkaz svého bratra.

Neobjasněná smrt bratra

Smrt Jiřího Schelingera je stále záhadou. Uvažuje se, že příčinou smrti může být sebevražedný skok do Dunaje během návštěvy Bratislavy. Tehdy měl být údajně Jiří v podnapilém stavu vyprovokován jen z žertu ke skoku, ale on jej skutečně spáchal. Nebyl sice jediný ze skupiny mužů, kteří se vrhli do vody, ale údajně jako jediný nepřežil.

Spekuluje se také, že zpěvákova smrt byla inscenovanou vraždou ze strany Státní bezpečnosti, se kterou měl problémy během celého života. Silně stál proti režimu a za výlep nevhodných letáků skončil i ve vazbě. Tam se tehdy pokusil o sebevraždu, což mu zajistilo pobyt v psychiatrické léčebně v Bohnicích, ale také modrou knížku a omluvenku z vojenské služby.

Další z variant smrti, která se objevila v médiích, je i konspirační teorie, že Jiří spáchal sebevraždu z neopětované lásky k Ivě Janžurové. Další z možností je i fingovaná smrt, která umožnila Jiřímu emigraci.

Ať už je pravda kdekoli, Jiřího silný hlas je v českém šoubyznysu nenahraditelný a fanoušci i po desítkách let hity jako Holubí dům milují. Na koncert Milana Schelingera zajít ale můžete, hned jak to doba dovolí.

Autor: Naďa Brožová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články