Světový den karcinomu vaječníků podporuje i Radana Labajová. Její rodinu zasáhl tragický osud

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
radana labajova
Zdroj: Profimedia

Zásadním faktorem pro boj s rakovinou je vždy prevence. Té není nikdy dost a bohužel během pandemie koronaviru se na ní zapomíná. Následky mohou být tragické, a proto už druhým rokem ONKO Unie, Nadační fond Hippokrates a Pacientská organizace VERONICA tvoří osvětovou kampaň, která vrcholí právě dnes.

Osmý květen není jen dnem vítězství a koncem druhé světové války, potažmo volným svátečním dnem. Je také dnem Světového boje s rakovinou vaječníků.

Každoročně toto onemocnění postihuje přes 239 000 žen po celé světě. V České republice je to okolo devíti set žen. Úmrtnost na nádor vaječníků je 64 %. Prevence je zde opravdu zásadní.

Rakovina vzala Radaně Labajové tři rodinné příslušníky

Podobnou zkušenost má i zpěvačka skupiny Holki Radana Labajová. Vloni její rodinu zasáhla rakovina v děsivém měřítku. V září ji rakovina připravila o maminku. O dva měsíci si stejnou diagnózu vyslechla sestra. Za další dva měsíce v rodině udeřila rakovina znovu, a to u Radanina tatínka.

„Začalo to před rokem, kdy zemřela babička, maminka mé matky. V tu dobu už byla máma po operaci prsu. Mámin nádor byl stejně agresivní jako u babičky, proto jsme se já, sestra, teta a bratr vypravili na genetické testy. Ukázalo se, že sestra už nádor má. A to ve stejně agresivní formě jako maminka a babička. Ihned nastoupila na léčbu,“ napsal server iDnes.cz vloni slova zpěvačky skupiny Holki, které zveřejnila na sociálních sítích.

„Na Vánoce u mě byl táta. Zdál se mi jiný, takový unavený, vyčerpaný. Říkala jsem si, že možná vzdává život, když zůstal bez mámy. V lednu se potvrdilo, že má rakovinu ve fázi, kterou už nebylo možné léčit. Řekli nám, že máme čtvrt roku,“ dodala Labajová.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Radana Labajová (@lradana)

Zpěvačka podstoupila adnexetomii a mastektomii z preventivních důvodů

Děsivý osud, který potkal rodinu slavné zpěvačky není bohužel jediným trápením, kterým si musela projít. Sama Radana totiž zjistila, že je nositelkou genu BRCA2, což znamená, že má vysoké riziko výskytu rakoviny prsu.

V rámci prevence tak dobrovolně podstoupila v loňské roce nejprve adnexetomii, tedy odstranění vaječníků a vejcovodů a později mastektomii, což je odstranění mléčné žlázy z prsou. Podobnou operaci podstoupila v minulosti třeba Angelina Jolie, Anastacia, Jane Fonda nebo Michaela Kuklová.

Dnešním dnem vrcholí celá kampaň s hashtagem #BRCANEJSOUJENPRSA. Jedná se o druhý ročník, na kterém spolupracuje ONKO Unie, Nadační fond Hippokrates a Pacientská organizace VERONICA.

Společně sdružují ženy, které rakovinou již onemocněly, nebo se u nich projevil pozitivní nález na gen BRCA1 nebo BRCA2. Upozorňují na důležitost prevence. V případě rakoviny prsu to je samovyšetření, u rakoviny vaječníků pravidelná gynekologická vyšetření.

Zdroj: iDnes.cz, Instagram
Autor: Naďa Brožová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články