Oldřich Nový na rozdíl od mnohých nepropadl drogám ani alkoholu. Jeho povaha mu ke konci života nadělala problémy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Oldrich Novy
Zdroj: Jiří Rubeš / CNC / Profimedia

Zemřel v roce 1983, přesto je dodnes uznávaným hercem, kterého lidé ze starých filmů milují. Řeč není o nikom jiném než o Oldřichu Novém. Jeho cesta k herectví nebyla vůbec snadná. A v životě si prošel etapami, které byly opravdu velmi náročné.

K herectví se dostal přes svého otce. Ten pracoval jako hasič vypomáhající v divadlech a díky tomu se s nimi seznámil i Oldřich. Herectví se pro něho nakonec stalo vším. Nejvíc ho proslavila role ve filmu Kristián.

Gentleman ve filmu i v realitě

Oldřich Nový byl příkladem muže, který si zachovává pozici gentlemana za každé situace. Mnoho předválečných hvězd žilo bohémským životem, střídaly ženy, dokonce vyzkoušely drogy. On byl ale jiný, píše iDNES.

Nikdy nepropadl koksu ani alkoholu, nikdy se nechlubil tím, kolik žen dostal do postele. Pro svou manželku byl navíc ochotný udělat všechno, dokonce se vzdát svobody.

Jeho ženě hrozila deportace kvůli židovskému původu. On se ale rozhodl, že se rozvést nechce. Skončil kvůli tomu v koncentračním táboře. Po válce se pak pokoušel dál věnovat divadlu, jenže po smrti jeho ženy chřadl a ke konci života to s ním šlo rychle z kopce, uvádí Blesk.

Největší elegán a slušňák

Oldřich Nový odolal všem pokušením, kterým mnoho jeho hereckých kolegů odolat nedokázalo. Proto byl považován za největšího elegána a slušňáka, a to nejen ve filmech, ale také v životě.

Kvůli tomu měl ale po válce problémy získat nějaké to angažmá, zatímco mnoho herců, kteří žili svým bohémským způsobem života, se prosadilo bez komplikací. Jeho dobrá duše a milá povaha ho tak nakonec stály štěstí.

Ke konci života trpěl herec psychickými problémy. Mluvil jen s několika málo lidmi, většinu hostů navíc přijímal tak, že s nimi mluvil jen přes zástěnu. 15. března roku 1983 byl nalezen ve svém bytě v bezvědomí. Záchranářům se už nepodařilo mu pomoci.

Zdroj: iDNES, Blesk, OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články