Oldřich Nový kvůli lásce skončil v koncentračním táboře. Když zemřela, psychicky to neunesl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Oldrich Novy
Zdroj: Jiří Rubeš / CNC / Profimedia

Legendární herec Oldřich Nový se kdysi k divadlu dostal přes svého otce. Ten totiž jako člen hasičského sboru vypomáhal v divadlech. Díky tomu se s prostředím mohl seznámit i jeho syn. Pro Nového bylo herectví vším. Ne každý ale ví, že si během života prošel také peklem v podobě koncentračního tábora.

Nový hrál v divadle i ve filmu, vedle toho psal, skládal, komponoval a zajišťoval chod vlastního divadla.

Zemřel v roce 1983 ve svých 83 letech. Češi si ho pamatují především díky titulní roli ve filmu Kristián.

Ženu neopustil, raději skončil v táboře

Kromě práce byla pro Nového středem vesmíru jeho žena Alice. Chodil s ní 8 let, než si ji vzal.

Do svatby se nehrnul, nakonec do ní šel nejspíš jen na popud jejího otce. Byl ale šťastný a nikdy rozhodnutí nelitoval. Se ženou nakonec adoptovali dceru Janu.

Období 30. a 40. let bylo pro herce pravděpodobně nejtěžší životní zkouškou. Kvůli židovskému původu hrozila totiž jeho ženě deportace.

Nový se s ní ale odmítl rozvést, čímž ji možná i zachránil život. Znamenalo to pro něho ale, že skončil na konci druhé světové války na čas v koncentračním táboře, uvádí Vlasta.

Zemřel osamělý

Po válce se Nový dál věnoval divadlu i hraní ve filmech. Od roku 1967, kdy mu zemřela milovaná žena, pak ale herec výrazně chřadl, popisuje Blesk.

Ke konci života trpěl psychickými problémy. Návštěvy přijímal tak, že s hosty hovořil pouze ukrytý za zástěnou. Nechtěl, aby ho někdo viděl starého a nemocného. V březnu osudného roku 1983 byl nalezen ve svém bytě ve vážném stavu.

„Zavolala mě tátova ošetřující lékařka s tím, že táta je v bezvědomí. Tak ho odvezli na František. Já jsem tam s ním byla, pan doktor se mu snažil píchnout injekci do srdce a oživit ho. O půl deváté večer ale volali, že táta zemřel. Bylo to 15. března 1983,“ zavzpomínala na slavného tatínka v dokumentu Příběhy slavných jeho dcera Jana Včeláková.

Zdroj: Český rozhlas, Krkonošský deník, Vlasta, Reflex, Blesk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články