Nicole Kidman: Motýlů se bojí už odmalička, s fóbií se vyrovnává po svém

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nicole Kidman
Zdroj: Profimedia

Snad každý z nás má nějakou fobii. Kromě strachu z výšek nebo z uzavřených prostor je poměrně běžné také bát se nějakého zvířete. Poměrně častá je fobie z pavouků, hadů nebo myší, ale někteří lidé se bojí také motýlů. A k nim patří i slavná Nicole Kidman.

Lepidopterofobie neboli strach z motýlů se projevuje nepříjemným pocitem nejen při setkání s roztomilými motýly na louce, ale často především s můrami, které se občas dostanou až k nám domů a pak zoufale v noci létají za světlem.

Když se to vysvětlí takto, možná už vám to tak divné nepřijde, že? Kdo z vás je nadšený, když mu po bytě poletuje můra? Oscarová herečka Nicole Kidman v takové chvíli ale doslova šílí.

Odkud se fobie bere?

Strach z motýlů obvykle pochází z nějaké nepříjemné události. Podle reoveme.com může jít jak o jednorázový, tak také opakovaný zážitek, kdy došlo k setkání s motýlem například v nějakém uzavřeném prostoru nebo ve tmě, kde nás zvíře vyděsilo.

Mnoha lidem je nepříjemné také to, že motýli a můry neustále poletují a nezastaví se. Třepotají křídly a vy, ačkoli je třeba nevidíte, slyšíte, že někde v místnosti jsou. To je pro mnoho lidí velmi traumatizující.

V mnoha případech se lidé nebojí motýla na louce, ale pokud se jich v jednom místě vyskytuje více, což je pro tyto živočichy běžný jev, dochází u jedinců s lepidopterofobií dokonce i k záchvatům.

Strach už od dětství

Australsko-americká herečka Nicole Kidman si zahrála v mnoha filmech a seriálech a po několika oceněních, která získala, by si mnozí troufli tipnout, že se tahle žena jen tak něčeho nebojí. Opak je ale pravdou.

Zatímco většina lidí vnímá motýly jako neškodné a roztomilé, ona z nich má neskutečnou hrůzu. A to podle svých slov už od dětství. Přiznala se k tomu během několika rozhovorů v televizi, za svou fobii se totiž nestydí.

„Když jsem jako malá chodila ze školy, občas na plotě sedával takový obrovský motýl. A já si pamatuji, že jsem dělala všechno, co jsem mohla, abych se mu vyhnula. Pamatuji si, že jsem přelézala plot na jiném místě, než byla brána.

Doufala jsem, že se plot moc neklepe a že motýl zůstane sedět. A když se náhodou vzlétl, byla jsem tak vyděšená, že jsem domů utíkala snad rychleji, než kdybych věděla, že mě tam čeká nějaké překvapení,“ svěřila se herečka.

Postavte se svému strachu

Strachu z motýlů se prý dá snadno zbavit. Stačí častěji chodit na louku, nebo pro začátek pozorovat motýly nežijící, například na výstavách nebo u lidí, kteří mají doma jejich sbírku. Nicole Kidman ale tvrdí, že se svým strachem žije už tak dlouho, že si zvykla.

Navíc si myslí, že kdyby přišla s motýly do styku, navíc ještě s jejich větším množstvím najednou, rozhodně by jí to nepomohlo, ale spíše by ji to dostalo do nemocnice. Téhle poznámce se ale v nejednom rozhovoru sama zasmála.

Čtyřiapadesátiletá herečka prý rozhodně nepiští strachy, když nějaký motýl poletuje kus od ní. Na to je už podle svých slov stará. Nepříjemný pocit a strach má ale pořád. A pokud se u ní doma objeví můra, hned hledá někoho, kdo by ji zvířete zbavil. Spánek pak rozhodně tvrdý nemá.

Zdroj: thethings.com, toronto.com, bramptonguardian.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články